Soffan nopprar
Köpte oss en soffa för ca 3,5 månad sedan o efter redan två månader så började den att bildas en massa noppror på alla sitt dynor nu ser den jätte hemsk ut =( Har varit o pratat med dom inne i butiken o först fick jag som svar att denna soffa inte kunde få några noppror på sig utan att vi själva skulle ha haft nått i soffan som gjort alla noppror.
Men efter nån vecka så kollade butiks ägaren upp att tyget och det vissade sig enligt honom att detta tyg som är 100% polyester kunde noppra sig och att det är "vanligt".
Fick en liten maskin av butiks chefen som ska ta bort alla noppror och ett papper där det står lite om varför nopprorna kommer på soffan.
Känns som ett stort skämt det hela är det meningen att jag ska behöva sitta o ta bort en massa noppror från en ny soffa som kostar ca 10 000 kr ??
När jag ställer denna frågan till butikschefen så svarar han inte, pratar bort det hela.
Nån som varit med om något liknande?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-11-19 09:59
Vi köpte soffan på Nice i Örebro.
Försäljaren ger oss till svar att denna soffa kan börja noppra och att vi ska använda makinen som han köpt till oss, Känns inge roligt att behöva hålla på att ta bort noppror på en ny soffa, inge tal om att ge oss nytt tyg.