• kiao

    Pruta på badrumsrenovering?

    Vi ska totalrenovera vårt badrum och vi har nu fått en offert på arbetet (utan materialkostnad) på ca 80 000 kr. Nu undrar jag om man brukar kunna pruta på sånt här? Hur mkt? Kan man även pruta i affärer när man köper badkar etc?
    Nån som kan rekommendera en bra o billig badrumsrenoverare i Stockholm så tas tips tacksamt emot!

  • Svar på tråden Pruta på badrumsrenovering?
  • bebisgalen

    80.000 är verkligen ett överpris. Kolla med andra firmor vad dom skulle ta betalt.

  • Ell

    80 000 behöver inte alls vara överpris, beroende på badrummets storlek och vad man vill ska ingå i priset. Vi håller nu på att ta in offerter i sthlmsområdet för vårt badrum på 5 m2. Vi vill ha helkaklat, klinkers, värmegolv, spots i taket. Allt ska stå på sitt vanliga ställe. De priser vi fått in är på mellan 75-145 000 för arbetet. Kakel, klinker, toalettstol, dusch etc ingår inte.

    De flesta hantverkare har rabatter på kakelspecialister, kakeldax etc. Kolla in på Bauhaus, där har de mycket fint till bra priser!


    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Wilmer & Junie ♥¸.?°´¯) ♥
  • kleopatra

    tycker det låter dyrt, jag har just byggt nytt badrum. dubbla storleken mot vad det var från början, rev en vägg o satte igen två dörrar. nu blev badrummet 12 kvadrat. nya vattenledningar, ny el o fläkt. kakel o klinker. vattenburet golvvärme o handukstork. ekfärgat paneltak, kristallkrona. stort ekskåp med nedsänkt stort handfat o vattenfallskran. ny toa o bubbelkar med värmare. totalpris 110000. lycka till.

  • kiao

    kleopatra- gjorde ni jobbet själva då eller hade ni hantverkare? Vilka var var det som gjorde jobbet i så fall? Det låter billigt.

  • Saifos

    Finns rätt mycket bra rabatter nu på badrumsmöbler och sånt. Kolla runt efter bästa pris. Och tänk på att inte börja innan 8 dec så att ni får ROT avdrag.
    Tycker priset låter rätt normalt, på gränsen till billigt. Men det är så olika var i landet man befinner sig också. Vi tog in offerter när vi gjorde vårt och de skilde sig också mycket, mellan 60 000 - 140 000 bara för arbetet.

Svar på tråden Pruta på badrumsrenovering?