Arbetslös nyutexaminerad akademiker under ett helt år!!
Jag börjar bli så fruktansvärt trött på att inte ha fått ett kvalificerat jobb efter att ha sökt hela hösten och stora delar av våren. Jag har ett bra cv enligt många HR-personer, har erfarenhet av både föreningsliv och praktikplats inom regeringen. Jag har en magisterexamen och är en trevlig och social person. Jag har varit på flera intervjuer och alla har sagt att intervjun har gått jättefint och att jag är mkt trevlig person och att skälen till att jag inte har fått jobbet har enbart varit för att det fanns en person som hade mer erfarenhet än vad jag har.
HUR ska jag kunna få mer erfarenhet och nå mitt mål om jag inte ens får chansen till att visa arbetsgivare hur bra jag arbetar?! Jag är ambitiös, arbetar gärna hårt, samarbetar bra med andra och är kompetent. Mina tidigare arbetsgivare har en mkt god uppfattning om mig och har skrivit finfina arbetsbetyg. ÄNDÅ är det ingen som ger mig en chans :(.
Jag blir så trött på att söka jobb och känner verkligen att min värdefulla tid bara går helt till spillo genom att söka jobb som jag ändå inte får, oftast blir jag inte ens kallad till intervju heller - även om jag enligt många har ett bra personligt brev.
Jag svarar både på annonser och försöker nätverka få att på så sätt få fler kontakter, än så länge har inget av det dock varit lyckosamt för min del.
Med det här inlägget vill jag bara lufta min stora frustration över att vara en arbetslös akademiker vars tid går helt åt spillo för att ingen vill ge mig en chans. Samtidigt tror och hoppas jag att jag så småningom kommer att få ett samtal med positiva nyheter, och jag vet att det gäller hela tiden att försöka och att inte ge upp. Det är dock så himla tröttsamt ibland..