lön på mc donalds?
Min dotter jobbar på Mc Donalds. Hon är 19 år och har jobbat där sen hon var 17.
Hennes lön är 83 kr/ t. Är inte det otroligt lite?
Tycker hon jobbar jämt, men får så lite i lön.
Nån som kan lönerna på Mc Donalds??
Min dotter jobbar på Mc Donalds. Hon är 19 år och har jobbat där sen hon var 17.
Hennes lön är 83 kr/ t. Är inte det otroligt lite?
Tycker hon jobbar jämt, men får så lite i lön.
Nån som kan lönerna på Mc Donalds??
McDonalds följer kollektivavtalet. Har ni klagomål på lönen så vänd er till facket som inte kan förhandla fram bättre löner
Min restaurang betalar ut löner enligt "Riksavtalet SHR-HRF" http://www.hrf.net/index.php?p=391
Kolla på länken så ser du lönenivåerna.
jag som jobbade där i 2 år (1997-99) utb mig till arbetsledare, arbetade sedan som chef på ett annat företag i några år, skaffade barn och hoppade in extra på mCdONALDS fick UNDER 100 kr /timma i lön... trots min tidigare erfarenhet och att jag var +30
Restauranglönerna ÄR dåliga.... för att inte säga SKITdåliga, tyvärr verkar det som om de som sitter o förhandlar lönerna räknar med att man får dricks, men på Donken får man inte ta emot dricks ens så där faller ju det resonemanget.
Hennes lön är (tyvärr) helt avtalsenlig
Ja, det är branchen det är "fel på" inte Mcdonalds. De följer de lagar och avtal som finns.
Anonym (ts) skrev 2008-12-19 13:53:11 följande:
Jag jobbade på resturang en gång. det roligaste var att vi skulle lägga all dricks i en burk, vilket inte gjorde mej nåt. tills jag märkte att dricksburken var tom med jämna mellanrum, men jag fick själv aldrig se en krona av dem. och jag var den enda tjejen som jobbade där, så på helgkvällar osv så var det faktiskt jag som drog in mest dricks..!