• Vårkänslor

    Färdiggrillad kyckling?

    Har en sån där tråkig färdig kyckling i kylen.. Någon som vet hur ja kan piffa upp den på nått sätt? Tackar!

  • Svar på tråden Färdiggrillad kyckling?
  • DecemberBebis

    koka lite pasta , lägg i en ugnsäker form och kycklingen över ,men lite grönsaker , och sen nån god sås på..kanske currysås,örtsås..och så in i ugnen.. jättegott och enkelt !

  • h8him

    Dela kycklingen i bitar. Blanda grädde med tacosås eller thick´n chunky salsa. Lägg kycklingen i en form med valfria frysta grönsaker. Häll över såsen. In i ugnen, 200 grader, tills det blivit ordentligt varmt. Servera med ris. Riktigt mumsigt.

  • DrakenSpektakel

    jepps du. världensgodaste:

    appelsin och sojasås med ris

    2 röda paprika
    champignoner
    cremefraichee 2-3 dl (helst 38pct så den inte skär sig så lätt med appelsin juicen)
    koncentrerad appjuice 6 msk
    soya 6 msk

    grillkyckling i lagom stora bitar

    stek på paprika, champignoner och kyckling lite, rör i cremefraise, ap.juice och soja, låt puttra. smaken ska vara KRAFTIG! jag gillar lite färsk koriander som garnering.

  • Vårkänslor

    Tack så mycket för era tips =)

  • mSSm

    Taco Kycklingrullar

    Plocka kycklingen.
    Blanda två creme fraiche (lätt) med en burk salsa (medium eller hot)

    lägg kycklingen i mitten på mjuka taco bröd, rulla ihop och lägg i en ungsform. Gör så med hela kycklingen! Brukar bli 4 för oss när vi gör.

    Om det blir sås kvar så ha det uppepå kycklingrullarna och riven ost på toppen, in i ugn tills osten fått lite färg. 200grader.

    God sallad till rekommenderas! GOTT!

  • mSSm

    mSSm skrev 2008-12-30 15:52:04 följande:


    Taco KycklingrullarPlocka kycklingen.Blanda två creme fraiche (lätt) med en burk salsa (medium eller hot)lägg kycklingen i mitten på mjuka taco bröd, rulla ihop och lägg i en ungsform. Gör så med hela kycklingen! Brukar bli 4 för oss när vi gör.Om det blir sås kvar så ha det uppepå kycklingrullarna och riven ost på toppen, in i ugn tills osten fått lite färg. 200grader.God sallad till rekommenderas! GOTT!
    Kyckling + Sås i bröden, SEN rullar man ihop :) Glömde skriva det.. :)
Svar på tråden Färdiggrillad kyckling?