Bali resa i v 11-14
Ska åka till Bali och Singapore under grav v 11-14. Någon som varit där gravid? Några tips och råd? Ska även några dagar till Gili öarna.
Ska åka till Bali och Singapore under grav v 11-14. Någon som varit där gravid? Några tips och råd? Ska även några dagar till Gili öarna.
Tjena!
Planerar också en resa till Bali o Thailand i slutet av sept, och var även där ifjol. Nu har jag dock hört att risken för MF är stor om man flyger långt, så vi funderar på att avboka. Ska höra ordenligt med läkarna först.
I Singapore fins det inget särskilt du bör tänka på, kanske att dricka mkt för det är väldigt varmt (inte helt överraskande kanske Sjukvården är som Sverige, så behöver du kolla nåt är det lugnt.
Bali är underbart! Fina stränder, god mat, billig shopping osv. Men att tänka på är väl vad man äter, även om de flesta drabbas av magsjuka kortare perioder. Man ska inte vara paranoid heller, den mesta maten är faktiskt riktigt vällagad och det förtar ju lite av nöjet att inte kunna äta allt. men använd förnuftet. Köp med resorb också (apoteket) som är vätskeersättning.
På bali ifjol fick jag körtelfeber, och sjukvården är inte helt bra. Läkarmottagningen" var ett litet skyffe med insekter på golvet och sköterskor som inte kunde ta blodtrycket... Menmen, jag kanske bara hamnade på ett dåligt ställe. se till att läkare här hemma skriver ut pennicilin som är ok under grav om nåt skulle hända, och ta med dig panodil och annan medicin du vet är ofarlig.
Vilket datum åker ni? Ha det så jätteskönt!
Var försiktig med mjölkprodukter! Jag och en kompis fick amöba av milkshake o jag fick ligga 5dagar på sjukhus. Även en annan tjej som var med fick amöba o fick ligga två dagar på sjukhus. Sjukhuset var inte kul,inte många förstod engelska. Alla som var med(ca15pers) blev någon gång magsjuk men nu var vi där i en månad o några tom i två månader. Var noga med maten bara o ät inte uppskuren frukt,man ska skala o skära den själv så vet man att den inte legat framme.
Shoppingen är för övrigt otroligt bra!!! Skulle kunna åka dit för enbart shoppingen...
Oh, förresten. Om du ska till Giliöarna behöver du malariaprofylax,vet inte hur det är med det under grav så kolla upp det!
Ska åka i slutet av augusti och tre veckor fram. Har pratat med läkare om malariarisken så vi avstår Giliöarna. Stannar därmed på Bali. Någon som varit där gravid?
Jag var där i 4mån och träffade dom som var gravida och reste där.
Befolkningen är väldigt vänliga och omhändertagna mot gravida och syns magen så får du räkna med en del klappar på den
Maten är jätte bra men som nån skrev, mjölkprodukter kan vara lite si och så.
Synd att du inte ska till Giliöarna, där var vi i 3mån av 4 och ÄLSKADE DET !!!!