• mazarin08

    Fd patienthotellet Malmö

    Jag undrar om ngn har koll på hur det kommer att bli fr.o.m mån i v.2 på EVA i Malmö? Har hört att det gamla fd patienthotellet stänger då och det nybyggda öppnar. Jag bara undrar om det blir på samma sätt att vänner o familj kan hälsa på när dom vill och om man har sitt eget rum o bara ber om hjälp om man behöver den utan en massa andra folk som springer där.
    Tacksam för svar om någon vet.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-05 23:33
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-04 22:41
    Jag rigde faktiskt till "patienthotellet" idag för att höra efter ordentligt hur det låg till och exakt när dom stängde.
    Beskedet jag fick var att dom stänger på ons 7/1 och att det sen blir bb lättvård med 2 mammor i varje rum. Detta tycker jag (hur fint där än må vara) faktiskt blir ett nerköp.
    Som jag själv som väntar tredje barnet och att inte syskonen får hälsa på som har längtat minst lika mck som mig. Så det blir väl till att stanna dom 4 obligatoriska timmarna, om allt går bra dvs o sen hem till vardagsbestyren igen:(

  • Svar på tråden Fd patienthotellet Malmö
  • Fru Fredricson

    Hej!
    Kommer själv att föda i Lund eftersom vi bor i Hjärup
    men vi har kompisar som bor i Malmö och väntar barn i mars,
    de har fått veta att det inte ska finnas något patienthotell.
    De har istället valt att föda i Lund så att pappan kan vara tillsamman med mamman o barnet på patienthotellet sen.

    Lycka till med vad du väljer

  • Saifos

    Det ska inte finnas något. Man stannar på BB och det är delade rum, så pappan/partner får inte stanna på natten. Vi funderade också på att välja Lund istället pga detta, men har nu varit på förlossningen i Malmö o fick så bra bemötande där (vi gjorde vändning) så vi känner att vi kan stå ut med att sambon inte får sova över. Jättefina lokaler nu, allt är ju så fräscht och nytt.

  • Amebelle

    Det stämmer att man stannar på BB eller "eftervårdsavdelningen" om man har haft en normal förlossning. Tror att man får ta emot besök, men som tidigare nämnt får pappan inte sova över. Känner precis som Saifos att personalens bemötande var bra på KK i Malmö (då även vi har varit på vändningsförsök)vilket har övertygat oss att vi vill föda i Malmö.

  • Sagoflickan

    Enligt TV4 Öresund finns det ett patienthotell öppet, nämligen de fåtal rum som är färdiga i den nya avdelningen. 11 eller 15 rum har jag för mig att de sa i inslaget. Däremot var det inte säkert att pappor till nyfödda barn utan komplikationer fick sova över. Men visst finns det patienthotell.

Svar på tråden Fd patienthotellet Malmö