Svar på #2
Typ hälften av alla människor får någon gång i livet hemorrojder. Oftast får man bara tillfälliga besvär med dom som går att behandla med salvor, receptfria eller receptbelagda. Det är viktigt att man förtsätter behandlingen den tid som salvan rekommenderar (ofta 2 veckor) och inte slutar använda salvan så fort besvären dämpas eller försvinner.
Har man haft stora hemorrojder kan man få som små skinnflikar runt analen. Inget farligt och inget man gör något åt. Operation är bara nödvändig om man har stora besvär. Operationen i sig inte är en så trevlig och smärtfri upplevelse (enligt de som gjort den).
Trivs man inte med sina skinnflikar eller upplever stora besvär som inte går över med receptfri salva/supp så kontaktar man sin vårdcentral.
Själv fick jag dödens onda och stora hemmisar i slutet av graviditeten. Ingen receptfri salva hjälpte ett skit och jag låg på soffan och bara grät. Har haft hemmisar förr och då har Xyloproct hjälpt jättebra. Ringde VC och fick Scheriproct utskrivet och besvären försvann direkt.