• Fjärilen

    Magknip, gör riktigt ont just nu. Vad gör man?

    Aj, har så ont i magen. Har ätit dåligt idag, sen åt jag lite godis och sen kräftor för ett par timmar sedan och nu har jag världens magont. Bubblar, är gasig och har riktigt ont/knip cirka en gång i halvtimmen..

    Vad kan man göra åt det?

  • Svar på tråden Magknip, gör riktigt ont just nu. Vad gör man?
  • Fjärilen

    Joo det har jag ju... kanske ska prova den!

  • giz
    har du en katt? dom funkar bättre än vetekuddarna(om man nu får dom att ligga kvar på magen så att säga, det funkar mot mensvärk oxå )
  • Mamma Mu2

    gör så och ta ngn ipren eller annan värktablett åxå! Krya på dig*kram*

  • noname

    gå å skit ...allvarligt kanske behöver tömma..sen kan det va att du har ätit dåligt varav tarmarna har för lite att jobba med..så om du slänger i dig en kopp fil....så brukar det hjälpa..

  • choklaa

    giz


    värst e d att katten brukar vilja värma när man har ont i halsen åxå *host*

    aj aj...samarin brukar jag ta kan hjälpa med matsmältningen...

  • Majsan81

    Usch jag hatar magknip, får nästan lite panik i kroppen när jag får det. Men samarin brukar funka för mig. Testa det precis som choklaa säger. Hoppas det gått över redan!

Svar på tråden Magknip, gör riktigt ont just nu. Vad gör man?