• marzieh

    Är det bara min son som sover utan kudde eller?

    vissa säger att det kan vara farlig för ryggen och nacken!

  • Svar på tråden Är det bara min son som sover utan kudde eller?
  • ALisaE

    Min son slängde bort kudden varje natt en period när han var i 2-års åldern ungefär. Jag tror inte han hade gjort det om det var obehagligt och då borde det ju inte heller vara någon fara tycker jag

  • Örnie

    Jag har alltid hört att barn ska sova utan kudde, så länge som det bara går. Precis tvärtom alltså. Och så gjorde jag med mina.

  • KarinN80

    Nej min oxå. Brukar prova ibland om de fungerar. Men han bara stör sig på den eller så har han rullat av den på nån minut. Kommer inte ihåg hur gammal min andra son va när han började sova med kudde.

  • Kattflickan

    Barnen bör ha kudde så att de inte får platt bakhuvud. Men sen är det inte säkert att alla vill sova på en kudde. :)

  • marzieh

    Kattflickan skrev 2009-01-18 20:05:12 följande:


    Barnen bör ha kudde så att de inte får platt bakhuvud. Men sen är det inte säkert att alla vill sova på en kudde. :)
    aaa, kanske det. men min son har inte platt bakhuvud,det ser jätte fint ut. efter bara 3 månader så vill inte ha kudde . han är 8 månader.
  • Annika26

    Min dotter på 10 månader har ingen kudde och hon har inget platt bakhuvud. :)

  • LillaZ

    Min son på 5 månader har aldrig haft kudde och har inte platt huvud. :D

  • minängel

    Min äldsta dotter började sova med kudde när hon va ca 6 mån, fast hon sov mer under den än på den. Nu är hon 3 snart och sover oftast på kudden eller så använder hon täcket som kudde

    Min andra dotter som är 8 mån har inte fått någon kudde än. Hon ligger inte still för 5 öre när hon ska sova så jag tycker det är onödigt med kudde till henne. Hon rullar bara av den ändå.

    Och ingen av dom har fått platt bakhuvud heller.

Svar på tråden Är det bara min son som sover utan kudde eller?