hm mindre kompetens och kunnande vet jag inte om jag tycker vi usk har, men det är klart ssk har ju 3 år på högskola och det har man ju inte som usk.
Men alla behövs för en fungerande vård, med andra ord man måste samarbeta och hjälpas åt och det upplever jag inte att man gör alla gånger, utan ibland känns det som det är viktigare att visa vilka högskolepoäng man har än att få en välfungerande vård.
Den sista tiden har jag blandannat upplevt att några har svårt för att lysna på vad jag har att säga bara för att jag är usk och inte ssk fast att jag har gått en spec utb för det jag säger till om (är ergonomiombund på avd) förstår du hur jag menar?
jag menar inte att förminska ssk viktiga roll, de ska helt klart lyssnas på de har mer utb (givetvis sk de ha mer i lön), men jag jag tycker inte att man ska förminska uskan roll som faktiskt oxå är viktig för en välfungerande vård, precis som både läkarna och städarna gör