Hur mycket amorterar ni på ert huslån?
Hur stort lån har ni?
Hur mycket amorterar ni?
När räknar ni med att lånet ska vara avbetalt?
Hur stort lån har ni?
Hur mycket amorterar ni?
När räknar ni med att lånet ska vara avbetalt?
Drygt 800'.
Inget.
Står skrivet i stjärnorna..
Vi har ca 600000 kr i bostadslån (en BR) och amorterar 2500 kr i månaden. Sjunker räntorna mer så ska vi öka amorteringen.
Vi har nog inte tänkt betala bort lånet helt, men den dagen det ligger på typ 400000 kr så kommer jag känna mig väldigt nöjd. Det är bara bottenlån vi har.
Har lån på ca 850´
Amorterar ca. 3000 kr
räntan ligger mellan 3-4000kr
vi jobbar för att bli av med topp lånet.
Har på 3 år kommit en skön bit på väg.
Vi har lån på ca 400.000
Amorterar fn 500 kr men ska börja amortera 800 till sommaren.
Kommer köpa tomt (kanonpris på kanonläge) och bygga eget om ett eller två år så då blir det givetvis högre lån..
Vi har fn lån på 1.450 000kr.
Vi amorterar 0kr/mån. För någon månad sedan betalade vi av topplånet med en stor engångssumma.
Vi beslutade då att vi inte ska amortera månadsvis utan att vi istället ska betala av i klumpsumma om vi tycker att det behövs. Så länge lånet är under värderingen är vi nöjda.
Vi har lån på 1 650 000. Just nu när räntorna är så låga har vi valt att inte amortera löpande utan istället sparar vi minst 2000:- i månaden till en "klumpamortering" som vi kan slänga in på antingen vår rörliga lån om räntorna sticker eller det av våra lån om 550' som ska läggas om i december 2010 då vi befarar högre räntenivåer. På så sätt hoppas vi på att vi även om två år kan behålla vår månadskostnad konstant.
Ursprungslån 4,080,000
"Amorterar" 36,000 månaden (sätts in på ett offset konto knytet till lånet som har samma ränta som lånet och banken räknar det som att vi är skyldiga dom mellanskillnaden men vi skule kunna välja att ta ut pengar från offset kontot om vi behöver)
Siktar på att vara lånefria om 6 år (om man får behålla jobben vill säga i denna lågkonjunktur.... annars tar det längre tid).
Lån ungefär 200.000 i dagsläget.
Amortering är olika varje månad, vi amorterar alltid mellanskillnaden mellan månadens räkningar och 5000 kronor.
Dead-line för lånet är om 10 år när jag tänker trappa ner arbetstiden men antagligen så är det väl betalt ett bra tag innan dess.
Lån 1 780 000:-
Amortering 40 000:- /år
Mitt i STOR renovering, när det är klart så kommer det att stoppas in mera i amortering. Sen får man ju se om man har kvar jobbet efter denna krisen.
Siktar på att bli skuldfri vid 55 års ålder. Är nu 25.
Vi vill gå i pension medans man är frisk och kan leva livet. Ser amorteringen som det bästa pensionssparandet som man kan göra.
Vill vi bo kvar så har vi inga omkostnader förutom driftkostnaderna. Eller säljer vi och flyttar.
Men skuldfria ska vi bli.