UVI orsakad av koli bakterier nån som har erfaranhet av detta ?
hej
fick uvi och läkaren skrev medisin ,men fick ingen förklaring om vad det är för bakterier nån som vet eller haft samma problem ?
hej
fick uvi och läkaren skrev medisin ,men fick ingen förklaring om vad det är för bakterier nån som vet eller haft samma problem ?
UVI orsakas nästan alltid av kolibakterier. Det är alltså så att det är bakterier från tarmen som har kommit in i urinöppningen (t.ex om man har torkat sig åt fel håll eller varit oförsiktig vid sex) och orsakat en infektion.
Dom flesta uvi orsakas av kolibakterier....under grav. är det oftast däremot pga att urinblåsan inte töms ordentligt...
alltså det är inget farligt ?
Är du gravid är det inte bra att ha UVI men du har ju fått penicillin nu så det ska inte vara någon fara. Men om du är gravid så måste du se till att få lämna ett till urinprov efter att du tagit hela dosen, så att de kan kontrollera att alla bakterier är borta.