hjälp med persikoträd!
hejsan undrar om någon vet hur och när man ska beskära ett persikoträd. har nämligen ett i vårt växthus men hur sköter jag det? det finns även en fikon buske hur fungerar den?
tacksam för svar.
hejsan undrar om någon vet hur och när man ska beskära ett persikoträd. har nämligen ett i vårt växthus men hur sköter jag det? det finns även en fikon buske hur fungerar den?
tacksam för svar.
Blommor och frukt utvecklas endast på skott som vuxit ut föregående sommar.En gren som inte avslutas med ett växande skott ger ingen frukt.
När frukten är skördad skärs grenen av intill ett nytt skott.Under våren kompletterar man genom att skära bort allt som eventuellt har frusit och dött.c
Jag tycker bästa tiden att beskära är på våren innan årets tillväxt startar. Jag har mina utomhus(vinterhärdig sort) så blir de för vildvuxna så klipper jag in dem.Det går jättebra att använda det avklippta till nya sticklingar.
Jobbade på ett ställe en gång där de hade planterat ett fikon i marken i växthuset och tack varae att rötterna fick så mycket plats var det lika högt som växthuset ca 5 m ,de sågade av grenar varje år som var lika tjocka som mina armar!!!
Persika skall beskäras på sensommaren, juli-sept. Om du har det i växthus med normaltakhöjd så lär du få beskära mycket, jag fick flytta ut mitt redan efter första året när det vuxit ut ur takluckorna. Och det trivs lika bra utomhus.
Jag glömde skriva i mitt förra inlägg att det var fikon jag pratade om!