Spola ägglederna?
Vad krävs egentligen för att man ska få spola ägglederna och har det någon effekt?
Vad krävs egentligen för att man ska få spola ägglederna och har det någon effekt?
Om alla andra prover är bra och man inte inom en viss tid blivit gravid brukar man alltid få spola äggledarna för att kolla om det finns passage. Passage är ju en grundförutsättning för att bli gravid ö.h.t. Är det bara lite klägg i dem ökar möjligheten till att bli gravid,men är det stopp finns inget att göra.
Okej. Konstigt att jag inte blivit tillfrågad om det då, med tanke på hur många gånger jag varit hos gyn pga att det inte funkat för oss.
Men kan gyn med blotta ögat se om det finns passage eller ej. Jag menar, de kan ju se om det varit någon äl, men kan de se att ägget kommit igenom äggleden ner i livmodern också?
Nej,äggledaren är tunn som et hårstrå och ägget en bråkdel så stort så det går inte se med blotta ögat alls. Kräv en spolning tycker jag-det har alla rätt till om inga andra fel hittats!