• mamma är bäst

    Vilket elbolag är billigast?

    Jag bor i radhus med kallhyra och nu under vintern ligger elen på ca 2200-2500 kr. Har röligt avtal med Telge energi.

    Funderar på att byta till någon billigare om man tjänar på det, men är novis på hur man ska hitta i "el-djungeln". Tips på bra jämförelsesajter?

    Tacksam för råd!

  • Svar på tråden Vilket elbolag är billigast?
  • trollmammsis

    du får skitsmidigt hjälp på www.elskling.se

    jag gjorde det och fick det bolag jag har idag som biligast

  • kaksmulan

    elskling.se (eller om det är com eller något annat)

    Den siten är jättebra. Det man ska komma ihåg är att moms och skatt inte ingår i dessa priser. Just nu sjunker alla priser så man ska nog överväga att satsa på ett rörligt pris (sk börsel).

    Själva nätavgiften är fortfarande densamma även om du får elen levererad från ett annat bolag.

    När du trott dig hitta det som är bäst för dig, ring upp kundtjänsten hos det elbolag du nu har och prata med dem så du har koll på att det är ok att byta bolag så du inte får straffavgifter och annat. Sen ringer du upp det elbolag du tänkt byta till och kollar upp allt där också. Sen är det bara att teckna ett nytt abonnemang!

    Jag har själv just gjort det här (bara typ 3 veckor sedan).

    lycka till!


    Felixens♥ och Ellendellens ♥ stolta mamma, alias kaksmulan!
Svar på tråden Vilket elbolag är billigast?