Hur mycket "ska" en 9 månaders sova på dagen?
ja, som rubriken lyder! Hur mycket sover era 9 månaders på dagen? och när?
ja, som rubriken lyder! Hur mycket sover era 9 månaders på dagen? och när?
9-11 mån behöver ca 14 timmar sömn/dygn. Min son sov 12 tim natt
kort lur fm 20 eller 45 min
dagslur 1,5 tim
Mina tvillingar sov vid nio månader 2,5- 3 timmar på dagen fördelat på tre gånger. Dom var sena med att gå ner till två lurar, det gjorde dom först vid tio månader.
Min lille kille kan sova hur länge som helst i vagnen. Jag har låtit honom sova 3,5 timme som mest för att se om han skulle vakna av sig själv- men det händer inte. så nu väcker jag honom efter 45 min på fm och 1,5 timme på em.
Det ska kanske tilläggas att killen inte sover så mycket på natten är vaken 1-2 gånger/timme.
Ja du, min dotter har inte följt rekommendationerna för antalet sömntimmar/dygn. Vid 9 månader sov hon bara 1 gång om dagen i 1-1½ timme. (enstaka ggr 2 timmar, men väldigt sällan) Så hon har alltid sovit mycket mindre än vad de "ska".
Sov inte hela nätter heller, men hon sov ok, vaknade 1-3 ggr på natten.
undra om min dotter sover för mkt? Hon sover 3-3.5 på dagen. Brukar lägga henne runt 10.30. Men hon sover inte hela nätter. Är 10 månader om ngr dagar. Mina andra två sov kortare turer på fm och en på em.
Min lilla blir 10 mån om knappt en vecka. Hon sover ca 2- 2,5 timme mitt på dagen. Sen tar hon en kort lur (ca 20-30 min) på eftermiddan.
Min son 9,5 månad:
Vaknar ca 7
Somnar 9, sover 1-2 timmar
Vaknar
Somnar ca 13, sover 1-2 timmar beroende på hur länge han sovit innan
Läggdags 18.30 (ev tidigare ?)
Dagslur totalt 3 timmar en bra dag
när vår son var 10 mån sov han 11-12 timmar på natten samt tre dagslurar. en på morgonen vid 9 tiden, ca 45-60 min. lunch ca 3 timmar o kvällen 17-tiden ca 45 min
Vår son som är 9½ månad sover 1-2 gånger på dagen. En på förmiddagen ca 45 min-1 timme och för det mesta ca 45 min på eftermiddagen men han har även börjat hoppa över eftermiddags sovandet ibland...
Han sover från 18-19 tiden till 5 på morgonen (vaknar 1-3 gånger på natten)
Alla mina 3 har sovit ute i vagn 2,5-3 timmar, sedan en kort siesta på eftermiddan (före kl 18) som jag själv styrt till max 30minuter för att inte rubba nattningen... sedan sover de ca 10 timmar på natten... eftermiddagssiestan försvinner eftersom. Men det är väldigt individuellt med sömn, beroende på barnens aktivitetsnivå mm.
Något att tänka på är att även övertrötta barn ofta kan få dåligt att sova på natten!! Det tänker man inte alltid på =)