Kan ju "redovisa" för den bilturen vi tog i Skottland.
Jag bodde ett år i Edinburgh - en helt fantastisk stad som ni inte får missa. Därifrån körde vi norröver, stannade till och lunchade i Dalwhinnie för att sedan åka iväg till första övernattningen i Fort Augustus. Det är en by som ligger vid Loch Ness mest södra punkt.
Vi bodde på detta urmysiga (och fräscha) B&B www.lorien-house.co.uk/
Byn är liten men jättefin, har sju slussar.
Nästa dag åkte vi vidare mot Fort Williams men stannade inte till där. Vi stannade för övrigt lite här och var, det finns väldigt mycket att titta på. Kyrkor, slott, berg, minnesstatyer osv. Nästa övernattning var i Oban på västkusten. Större än Fort Augustus, men inte massivt stor stad.
Vi åt middag på Coast www.coastoban.com/ lite fine dining, men väldigt värt pengarna. Man ska satsa på fisk och skaldjur i Oban!
Vi bodde på detta guest house www.thornloeoban.co.uk/
Trevligt, men lite slitet och småjobbig ägare. Dock så god frukost! Och väldigt bra läge. Den hade fler stjärnor än Lorien House, men Lorien House var ändå fräschare.
Sista dagen åkte vi hem till Edinburgh med ett längre stopp i Sterling, och tittade på Bravehearts memorial. Minns inte vad han hette på riktigt
Som sagt gjorde vi många småstopp på vägen. Stannade där det fanns skyltar mot kultur (liknande de vi har i Sverige). Och ibland stannade vi för det var såååå vackert!
Glasgow är en stad man lätt kan hoppa över utan att missa för mycket, men är man ute efter musik så är det hit man ska!
Om ni stannar några dagar i Edinburgh så kan man ta buss över dagen till Glasgow.