Falsk vattenavgång - har ni hört talas om det tidigare?
Jag är så förvånad och väldigt besviken. Jag har BF om 1 dag och sedan 31 december så har jag haft värkar, sammandragningar, öppnat mig, påverkad livmodershals osv osv. Jag är ju omföderska, väntar andra barnet, så detta är ju ändå normalt!
Men i fredags så gick plötsligt vattnet när jag stod i badrummet. Det verkligen forsade ner och jag blev genomblöt och stod i en större pöl vatten på golvet. Jag satte mig sedan på toaletten och kissade efteråt. Magen sjönk ner så jackan jag fick på mig på morgonen fick jag inte på mig på dagen sedan, det var flera cm skillnad så magen har ju sjunkit rejält.
Vi åker in till förlossningen efter att jag duschat och gjort mig klar. Det kommer inga värkar.
Vi väntar där i ca 5 timmar före läkaren gör en undersökning och då kommer det inget vatten. Vi får stanna över natten på patienthotellet och gör en undersökning morgonen efteråt. Då kommer det lite lite vätska som man tror kan vara vatten men det är för lite för att vara helt säkra. Är det vatten ska jag sättas igång på en gång men de vill inte före de är helt säkra.
Vi får gå iväg och vandra ute i några timmar och väl tillbaka så har det inte kommit något mer vatten. Men det kom jätte mycket på fredag så vi är helt säkra att det varit vattenavgång, det var precis som när jag fick vattenavgång med första sonen, bara att så fick jag värkar efteråt vilket jag inte fick nu, bara lite sammandragningar.
Då säger de att jag med största sannolikhet har haft en falsk vattenavgång! De tror att det gått hål så högt upp på hinnan att när bebisen sjönk ner så pressades den delen av hinnan som fortfarande är hel ned mot ungången. Så därför ligger ju den hela hinnan nedåt samt barnets huvud och pressar så inget mer vatten kommer ut, då bildas ju nytt fostervatten och inga bakterier ska heller kunna komma in när vattnet inte kommer ut.
Och då förstår inte kroppen alltid att förlossningen startat så då avtar det hela och man bör då invänta ev. värkar eller ny vattenavgång, vilket an ta allt från 1 dag till 3 veckor liksom.. :/
Det kan även ha varit så att det endast gått hål på den ena hinnan och inte båda och även då väntar man. Ja förutsatt att allt är bra med bebisen och mamman. Så länge bebisen mår bra och mamman inte har feber så gör man inget.
Har ni hört talas om detta tidigare? Tycker detta låter väldigt konstigt!