• ÖNadja

    Vattkoppor, hur länge ska barnet va hemma?

    Min son har kommit hem med vattkoppor idag från dagis.

    Hur länge ska han vara hemma?
    Jag har hört talas om tills när kopporna torkat, hur lång tid brukar de ta?

  • Svar på tråden Vattkoppor, hur länge ska barnet va hemma?
  • ElinOlsson

    Det tog drygt en vecka för mina barn. De som sitter innanför blöjan och i veck osv kan vara svåra att få torra. Men på mitt blöjbarn gick det bra, fast hon hade SÅ många prickar...

  • Alexandra84

    Vi träffade en läkare nu när vår son hade vattkoppar.
    Han sa att mina ska vänta tills det blivit en skorpa på dom koppar som kom sist. Och självklart så ska barnet vara feberfri och inte verka påverkad.

    Men hur eller hur så ska man fråga dagiset, för i slutändan så bestämmer dom reglerna.


    ~*~ Lycklig mamma till Hampus 051002, Julia 070905 och William Bf 090409~*~
  • löksill

    Dottern hade vattkoppor i höstas. Läste i en bok att barnet ska vara hemma från dagis tills det är feberfritt. Det var nog inte riktigt rätt, för min dotter hade inte någon feber när hon hade vattkoppor.

    Har också hört att barnet ska vara hemma tills kopporna har torkat in och det tog en vecka ungefär (från tisdag kväll och var på dagis igen onsdag veckan efter).

  • ÖNadja
    Alexandra84 skrev 2009-02-09 22:11:43 följande:
    Vi träffade en läkare nu när vår son hade vattkoppar. Han sa att mina ska vänta tills det blivit en skorpa på dom koppar som kom sist. Och självklart så ska barnet vara feberfri och inte verka påverkad. Men hur eller hur så ska man fråga dagiset, för i slutändan så bestämmer dom reglerna.
    Ja provade och ringa på dagis idag, men då hade nog alla hunnit gå hem. =)

    Nån pratade om 14 dagar! Kändes ruskigt länge. Men än så länge har han bara 4 prickar och ingen feber (peppar peppar..) om de inte blir nå mer än så så kan de ju ha hunnit torka ut om en vecka.
  • Alexandra84
    Svar på #5

    Men oj 2veckor! Det känns lite väl länge....

    Men tänk på att det kan komma nu i natt... vår son gick och la sig på kvällen med ca 3koppar och ingen feber. När han sen vaknade på morgonen så hade han minst 60 prickar.... men febern höll bara i sig en dag... och den var inte speciellt hög ens...


    ~*~ Lycklig mamma till Hampus 051002, Julia 070905 och William Bf 090409~*~
  • ÖNadja

    igår hade han 4 prickar och idag 11. Men ingen feber än så länge.

    Ringde BVC som sa att vi inte skulle va i närheten av gravida eller äldre människor. Och att när skorporna torkat så smittade de inge längre. Så vi får väl se när alla ser torra ut. =)

  • löksill
    ÖNadja skrev 2009-02-10 09:41:29 följande:
    igår hade han 4 prickar och idag 11. Men ingen feber än så länge.Ringde BVC som sa att vi inte skulle va i närheten av gravida eller äldre människor. Och att när skorporna torkat så smittade de inge längre. Så vi får väl se när alla ser torra ut. =)
    Det handlar om gravida som snart ska föda eller gravida som inte har haft vattkoppor va? Jag fick veta att det inte var någon fara att vara gravid och att träffa någon med vattkoppor, eftersom jag har haft det. Dottern hade vattkoppor när jag hade ca 3 månader kvar av grav.
  • ÖNadja

    löksill skrev 2009-02-10 10:52:14 följande:


    Det handlar om gravida som snart ska föda eller gravida som inte har haft vattkoppor va? Jag fick veta att det inte var någon fara att vara gravid och att träffa någon med vattkoppor, eftersom jag har haft det. Dottern hade vattkoppor när jag hade ca 3 månader kvar av grav.
    nu finns de inte så många gravida i våran närhet (som vi vet om), men de va ju bra att veta att det inte är nån fara om de är länge kvar tills bebisen ska komma. =)
  • Felicia Adrian

    Mina barn hade bara fåtal koppor och de hade nästan försvunnit helt det sista skorporna 1 vecka från de fick första prickarna.. Men när jag var på BVC rekomenderade sköterskan att barnen skulle vara hemma en vecka till då de är extra infektionskänsliga ungefär i 2 veckor efter de fått första prickarna så de rekomenderar alltid att barnen är hemma 2 veckor även om de inte har nya blåsor så länge.
    Detta går vi efter då vi även har ett prematurfödd bebis hemma som helst inte skall bli sjuk.. Så eftersom jag ändå är hemma med bebisen så får de stora vara hemma en extra vecka..

    Nu blev sonen ordentligt sjuk ändå trotts han inte var på dagis men han fick träffa kompisar hemma och har nu åkt på hemsk hosta och hög feber..

  • ÖNadja

    Felicia Adrian skrev 2009-02-10 12:52:17 följande:


    Mina barn hade bara fåtal koppor och de hade nästan försvunnit helt det sista skorporna 1 vecka från de fick första prickarna.. Men när jag var på BVC rekomenderade sköterskan att barnen skulle vara hemma en vecka till då de är extra infektionskänsliga ungefär i 2 veckor efter de fått första prickarna så de rekomenderar alltid att barnen är hemma 2 veckor även om de inte har nya blåsor så länge. Detta går vi efter då vi även har ett prematurfödd bebis hemma som helst inte skall bli sjuk.. Så eftersom jag ändå är hemma med bebisen så får de stora vara hemma en extra vecka.. Nu blev sonen ordentligt sjuk ändå trotts han inte var på dagis men han fick träffa kompisar hemma och har nu åkt på hemsk hosta och hög feber..
    borde ja kanske fara på BVC med han..? Han är ju pigg och inte de minsta "sjuk".
    Men då kanske de stämmer det med 14 dagar som jag hörde. De är klart, ja vill ju inte att han blir sjuk på "riktigt" om han klarar sej så lindrigt undan nu..
  • Felicia Adrian
    Svar på #11
    Jag var inte på BVC för just vattkopporna utan var vägning och mätning av bebisen och då berätta jag om vattkopporna och fråga hur stor risk var att hon fick det då jag haft det..
    Hon löper dock ganska stor risk att få det ändå även om hon då kan få det väldigt lindrig... Men då sa hon att jag behövde hålla barnen hemma en vecka till.. Så de får stanna hemma denna veckan med...

    Har man möjlighet att vara hemma 14 dagar med barnen så tycker jag absolut man skall göra det och minska risken för att de drar på sig någon annan sjukdom och blir hemma igen och mår dåligt..

    Mina två barn hade feber en dag sen hade de bara några få prickar och inte direkt ont av dem, den äldsta på 5 år tyckte det kliade mycket menas den näst äldsta på 4 år kände inte av dem alls..
    ÖNadja skrev 2009-02-10 12:54:20 följande:
    Felicia Adrian skrev 2009-02-10 12:52:17 följande:
    borde ja kanske fara på BVC med han..? Han är ju pigg och inte de minsta "sjuk".Men då kanske de stämmer det med 14 dagar som jag hörde. De är klart, ja vill ju inte att han blir sjuk på "riktigt" om han klarar sej så lindrigt undan nu..
  • ÖNadja

    Felicia Adrian skrev 2009-02-10 13:00:25 följande:


    Svar på #11Jag var inte på BVC för just vattkopporna utan var vägning och mätning av bebisen och då berätta jag om vattkopporna och fråga hur stor risk var att hon fick det då jag haft det.. Hon löper dock ganska stor risk att få det ändå även om hon då kan få det väldigt lindrig... Men då sa hon att jag behövde hålla barnen hemma en vecka till.. Så de får stanna hemma denna veckan med... Har man möjlighet att vara hemma 14 dagar med barnen så tycker jag absolut man skall göra det och minska risken för att de drar på sig någon annan sjukdom och blir hemma igen och mår dåligt.. Mina två barn hade feber en dag sen hade de bara några få prickar och inte direkt ont av dem, den äldsta på 5 år tyckte det kliade mycket menas den näst äldsta på 4 år kände inte av dem alls..
    de är ju iofs alltid bättre att kurera sej. Ska ringa på dagis idag och prata med dom, också kanske han får fara dit nästa torsdag iaf. Om han är pigg, så de inte blir så jäääätte långt uppehåll från dagis.
  • Felicia Adrian
    Svar på #13
    Ja prata med dem Går det inte massa andra sjukdomar just nu är det säkert ingen fara

    Min dotter blev "knäpp" efter bara 1 vecka hemma så hon fick åka till min moster och leka med min kusin och sova över där nu istället så hon inte har så tråkigt hemma med en lillasyster som kräver mycket tid och en sjuk lillebror.
    ÖNadja skrev 2009-02-10 13:07:53 följande:
    Felicia Adrian skrev 2009-02-10 13:00:25 följande:
    de är ju iofs alltid bättre att kurera sej. Ska ringa på dagis idag och prata med dom, också kanske han får fara dit nästa torsdag iaf. Om han är pigg, så de inte blir så jäääätte långt uppehåll från dagis.
  • ÖNadja

    Felicia Adrian skrev 2009-02-10 13:19:15 följande:


    Svar på #13Ja prata med dem Går det inte massa andra sjukdomar just nu är det säkert ingen fara Min dotter blev "knäpp" efter bara 1 vecka hemma så hon fick åka till min moster och leka med min kusin och sova över där nu istället så hon inte har så tråkigt hemma med en lillasyster som kräver mycket tid och en sjuk lillebror.
    Jag gruvar mej för att min son kommer att klättra på väggarna imorrn om han fortfarande än pigg! Tur för oss iaf att jag och min sambo ska va hemma halva dagen var resten av veckan. =)
    Vi har iaf bokat in ett besök till en ladugård på torsdag, dom kan ju som tur är inte bli smittade! =)
Svar på tråden Vattkoppor, hur länge ska barnet va hemma?