• ettplustack

    Köpa ny eller begagnad kyl och frys?

    Vi måste köpa kyl och frys då den vi har snart rasar ihop... Men tankarna går runt runt om hurvidare vi ska köpa helt nytt eller om vi ska köpa begagnat... Vi är sugna på antingen märket bosch eller husqvarna vad är era erfarenheter?

  • Svar på tråden Köpa ny eller begagnad kyl och frys?
  • molly27

    Köp nytt! Inte lönt att hålla på och köpa begagnat. Vi har simens på alla vitvaror. Och tvättmaskin. Är väldigt nöjda med dom :)

  • Susanne905

    Köpa nytt helt klart då man har garantier och energisnåla produkter som i längden gör det värt pengarna. Vi har Siemens på allt i köket förutom fläkten och är helnöjda!

  • eli1

    Jag skulle satsa på nytt.
    Tror du tjänar mest på det.

  • ettplustack

    Okej ja vi har bestämt oss nu och det blir husqvarna för 17000 kr som är nedsatta från 21000 kr hoppas att dem blir bra :)

  • Thursday

    Tja, vi köpte begagnade, då tre år gamla Husqvarna som skulle bytas ut hos den familjen eftersom de ville ha rostfritt istället. 2000 kr totalt för hel kyl och frys. Motsvarande i "ny modell" kostar ca 15 000 kr. Visst är garantier bra, men för 13 000 kr i mellanskillnad kan vi köpa rätt många kylskåp på Blocket

Svar på tråden Köpa ny eller begagnad kyl och frys?