Cypern i maj!
Ni som varit i Cypern i maj, hur var vädret?
Vi åker till Aiya Napa 15 maj. Vi brukar alltid annars åka i september, men nu börjar sonen skolan i höst, så det går ju inte!
Ni som varit i Cypern i maj, hur var vädret?
Vi åker till Aiya Napa 15 maj. Vi brukar alltid annars åka i september, men nu börjar sonen skolan i höst, så det går ju inte!
ingen aning-vi var till ayianapa i sept o gifte oss i skandinaviska kyrkan 22 sep .....
längtar tillbaka.
Var ska ni bo?
fast sen-även om de börjar skolan kan man ju ta ledigt! men det är ju väldigt fint i maj,kanske inte så hemskt varmt?
Sunwing spa&resort Sandy Bay ska vi bo på.
Nu då lillkillen börjar i ettan så är det ju kanske inte så bra att genast åka på semester. Så vi får väl chansa på att vädret är ok..:)
Hej!
Vi var i Ayia Napa för två år sedan. Åkte 7 maj och var borta i två veckor.
Vi har varit i september förut och då är det helt klart mycket varmare...:)
Första veckan hade Vi lite otur med regn och mulet väder, men när solen "kom" fram var det varmt å skönt!
Andra veckan var kanon och det var väl 25-28 grader varmt. Vi badade inte i havet (var inte så varmt direkt) och våran lilla var 8 mån., så det fick bli poolen.
Det var grönt och massor av blommor, vilket man inte såg så mycket i september med tanke på att allt är "sönderbränt"
Vilket hotell ska Ni bo på?
Trevlig resa!
ylvaD-fast visst blommar det i sep med!! men inte lika mycket så klart.Jag plockade min brudbukett alldeles vid hotellet-härlig mörkrosa bouganvilla ......
Det är säkert så! Men växtligheten är beronde av nederbörd, och när vi var där i september hade det inte regnat på flera månader.
Du hade nog tur med din lilla brudbukett:)
Håller verkligen tummarna för 25-28 grader då! :) Har ju också alltid rest i september då allt är brunt och fult. Avloppen brukar stinka också efter all värme :)
Sunwing spa&resort Sandy Bay ska vi bo på.Lite långt till centrum kanske, men det finns ju taxi :)
Vi var på cypern o sunwing sandy bay i maj i fjol. Åkte den 12maj och var iväg i en vecka. Vi upplevde det helt klart som en varm o skön vecka, och tempen låg väl på mellan 23 grader i början av veckan till ca 33grader i slutet. Dock var kvällarna kyliga, så en kofta el liknande e inte fel...
Hotellområdet e kanon..stora ytor och bra restauranger...vi lämnade faktiskt knappast området, bara endast för lite promenader o ett o annat restaurangbesök =)
Då kanske vi ses! Vi ska bo på samma hotell, åker 11/5!:)
Ebben: Jag kollade på Skandinaviska kyrkans hemsida och de har tydligen inte vigselrätt, utan man måste gifta sig borgerligt först och sen kan man komma dit och få kyrklig välsignelse eller nåt..? Var det inte så när ni gifte er där?
Vi funderar på att bo på Sandy Bay.
Det verkar bara finnas lägenhet mot poolen, vet ni som varit där om man blir mycket störd av kvällsunderhållningen där på kvällen?
Vissa i vår familj giller inte sånt...
är det vanligt med sjöborrar i sanden på havsbotten då man badar i havet I Cypern??
Längesen jag kollade in här Roligt att någon annan också är påväg till samma hotell. Bara en månad kvar, ska bli såå skönt! Fint väder, tack!
Har aldrig råkat ut för sjöborrar i sanden. Kan dock tänka mig att dom kan finnas på den största stranden, den är inte särskilt barnvänlig, och vi har hållit till på 2 av dom andra underbara stränderna istället. Kristallklart vatten och långgrunt. Perfekt för barn.
Hej, såg att det var några stycken som oxå åker till cypern snart. Vi åker den 11/5, och ska bo på Sandy bay.
Ja nu är det inte länge kvar!! Ska bli riktigt skönt.
Men börjar bli lite nervös för flygresan, första gången med lillkillen som nu är 15 månader. Tur att den inte är så lång iaf!
Kom hem i fredags efter en vecka på Cypern, superhärligt och varmt!!
Kanon att åka i slutet av april / början av maj.
Förra året Sunwing (kanon!) och nu Blue Village Naucsica Beach, oxå super!!