• sagogryn

    Behöver hjälp av någon "bullmamma"!? (OT)

    Jag är på desperat jakt efter roliga bullformar, gärna hjärtformade. Vet någon om och i så fall var detta kan finnas? Finns det någon sida på nätet med baktillbehör? Jag vet att detta inte riktigt hör hit, men jag är i panik och lätt desperat.

  • Svar på tråden Behöver hjälp av någon "bullmamma"!? (OT)
  • TANKGIRL

    Kan du inte använda pepparkaksformar?? å lägga på bakplåtspapper...

  • tulipanrosen

    Du kan väl göra bullarna i form av hjärtan utan form? Jag har inte form när jag gör bullar utan skär av den långa rullen i lagom bitar och så får de jäsa ut lite olika stora. Om du gör så och sedan skär dem som hjärtan när de ligger på plåten för att jäsa, då får de ju den formen. Eller?

  • sagogryn

    Det är en liten fix ide jag har, så jag vill jättegärna hitta sådana bullformar, i annat fall får det bli bullar i vanliga aluformar.Tack snälla för tipsen.

  • miya

    Det brukar finnas i lite större butiker typ Maxi, annars brukar det gå att gulla med nåt kondis o köpa dom den vägen.
    Om du menar dom som finns i aluminium och numera oxå i pappersaktigt såna som man gör vaniljhjärtan i.

Svar på tråden Behöver hjälp av någon "bullmamma"!? (OT)