• Snova

    Halstrade pilgrimsmusslor

    Har kollat infpreg men det står faktiskt inget om råa skaldjur, däremot så har jag "alltid" hört att det ska undvikas. Pilgrimsmusslor steker man ju inte igenom, vet inte vilken temperatur de kommer upp i när man halstrar dem, varierar förstås. Är det ok att käka halstrade pilgrimsmusslor?

  • Svar på tråden Halstrade pilgrimsmusslor
  • Ahdela

    Jag har inget direkt svar men du kan ju köpa den djupfrysta, då har ju bakterierna dött i frysen. :)

  • Milletti

    Det bästa sättet att få info om kost för gravida är att gå in på livsmedelsverkets hemsida. Kollade nu och pilgrimsmusslor är helt ok att äta 2-3 gånger i veckan =)

    www.slv.se

  • Snova

    Det var just det där med att man inte steker igenom dem men iom att de inte finns med på infpreg så måste det ju vara ok om de har varit frysta. Är väl samma typ av parasit som kan finnas i rå fisk och som dör vid nerfrysning.

    Tack båda två!

  • Milletti

    Men det går ju jättebra att äta sushi som är rå fisk så varför skulle inte musslorna funka lika bra fastän de inte är genomstekta?

  • Snova

    Har alltid hört att man inte ska äta råa skaldjur. Antar att det är samma sak som med sushifisken, de kan ha parasiter som dör vid nedfrysning. Sushifisk ska alltså ha varit fryst, då är den ok. Det gäller för alla, inte bara gravida.

Svar på tråden Halstrade pilgrimsmusslor