4åring med feber och ont i magen i 3 veckor.. Läkaren hittar inget fel! Orolig...
Meja är 4 år och har ända sedan hon var bebis haft problem med hög feber. Hon får liksom aldrig 38 graders feber utan det ligger alltid runt 40 och har varit uppe i 41 grader till och med.
Första gången hon hade feber var hon 3 månader och blev medvetslös och åkte ambulandhellikopter till Astrid Lindgren. Där togs ryggmärgsprov, blåspunktion och urinprov, blodanalyser och vi var inlagda i 5 dagar. Sänkan gick från 10 till 167 på 10 timmar och hon var jättesjuk!
Lite lös i magen var hon men annars inga andra symptom än just febern.
Sen har hon under de här 4 åren flera flera gånger haft bara hög feber utan att vara vare sig förkyld eller magsjuk. Och febern är svår att få ner med alvedon och ipren.
Nu för 3 veckor sedan hade hon diaree och hög feber i 3 dagar och var sen frisk i 2 dagar. Och sedan dess har vi hållt på och hattat med feber här hemma.
Under dessa 3 veckor har hon inte varit feberfri mer än 2-3 dygn i streck för att sedan få 40 grader igen.
Dessutom har hon magknip till och från och svårt att äta. Hon säger att hon är hungrig, men sen när hon ska äta så äter hon en tugga och säger sen att hon inte kan äta mer för att hon har ont i magen. Hon har ingen diaree längre men är lite lös i magen och går på toa som vanligt någon eller några gånger om dagen.
Normalt sett har hon väldigt bra aptit så att inte ens orka äta en hel glass är ganska ovanligt...
Idag var vi på Danderyds barnakut med hög feber igen. Sänkan var bara 20. Inget utslag på urinstickan. Inte röd i hals eller öron. Läkaren klämde på magen men kände inget konstigt.
Han skulle skicka en remiss till en specialist som skulle undersöka något med vita blodkroppar med tanke på feber utan andra symptom... men det lär dröja innan man får en tid antar jag..
Men nu börjar jag bli orolig.. Feber i 3 veckor och magknip och ingen matlust alls känns inte bra..
Usch, har någon en idé om vad det kan vara så tjoa till....
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-03-16 19:51
Uppdaterar lite..
Febern höll i sig till och från under 3,5 vecka.
Sen var hon feberfri och på dagis Mån, Tis förra veckan.
Inatt 39 graders feber igen :(
Jag undrar om det är något nytt hon har eller om denna feber hänger ihop med den andra febervändan som höll i sig så länge..?
Magen är helt bra nu dock och hon äter jättebra. Inga andra symptom än feber och att hon klagar då och då på ont i lederna, men det har hon gjort ett par månader nu trots att hon inte alltid har feber..
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-03-19 20:12
Uppdaterar igen..
Nu inne på 6:e veckan med feber.
Febern kommer och går helt som den behagar. Ibland närmare 41 grader och ibland bara 38.
Hon är inte snorig, inte kräks, inte ont i magen längre (det var bara en vecka). Hon har liksom inga andra symptom än just den här envisa hemska febern som driver mig till vansinne av oro!
Feber ett par dagar, feberfri en eftermiddag, feber en dag, feberfri tre dagar, feber en förmiddag, feberfri eftermiddag, feber en vecka... osv..
Hon har klagat på att hon har ont i knäna och ont i benen, men det kan ju lika gärna vara vanlig växtvärk egentligen..
Sen är hon lite tröttare än vanligt, men hon orkar leka tre timmar på dagis iallafall innan hon tröttar ihop. Så hon är inte sängliggandes iallafal..
Vi har tid för utredning den 14 april men jag vet inte om jag orkar väna så länge... ska försöka ringa imorgon och få en tid snabbare...
Det enda som snurrar i mitt huvud just nu är leukemi som jag vet ger symptom ont i kroppen, trött och långvarig feber... :| :cry: :(