är dom födda med bettfel så kommer dom tyvärr fortsatta ha det hela livet. Kommer dom ifrån samma kull? (jag skulle i så fall avråda från att använda föräldrarna i avel. Vissa anser att det räcker men bettfelsgener från ena sidan o vissa anser att det måste finnas gen från båda sidorna för att ge ungar med bettfel. Vad som är rätt eller inte vet jag inte.)
Vissa anser att man kan klippa tänderna på kaninerna, o på sett ge kaninen ett "vettigt" liv. Men då måste man oxå tänka på att man måste klippa tänderna regelbundet. Det kommer aldrig rätta till sig.
Jag har tagit bort dom kaniner jag haft med bettfel. Om jag inte missminner mej trycker tänderna på tårkanalerna så att dom får problem med ögonen med tiden.