Rund skål/cylinder till fiskar, djurplågeri?
Vad tycker ni?
Vad tycker ni?
Varför skulle det vara det? Beror väl på hur stor skålen är/hur många fiskar man har. De simmar inte bara runt,runt om skålen är tillräckligt rymlig.
Är inte anledningen till att man inte ska ha skål att de oftast är för små och att man ofta inte har rening och syrepump i skålar? Om utrymmet är för litet och vattenkvaliten dålig anses det väl vara djurplågeri.
Detta var i alla fall svaret jag fick inte djuraffär för några år sedan.
minsta storlek som är godkänd är 40 liter (fiskskålar som de som fanns förr är förbjudna ha fisk i)
anledningen till debatten runt cylindrar och runda skålar är att fisken inte får lugn nånstans
det går komma åt det genom att göra pelare i mitten samt gränsa av
fiskarna behöver referenspunkter och mår ofta dåligt/stressar om de inte har "stopp" nånstans
därför är det också viktigt att inte ställa ett rektangulärt kar så att det är insyn från alla håll
Problemet med skålar är om man fyller upp vatten nästan helt upp så blir det mycket mindre yta. I teorin måste han ha en gedigen guldfiskskål för att det ska bli bra med yta, + att man inte kan fylla helt upp...Därför är akvarier bättre...(och inte de hemska leasingakvarierna som hänger på väggen i div. vänterum.....Personlig åsikt..))
Mindre syreyta och fiskarna blir oroliga. Skålar brukar dessutom rymma mycket mindre vatten än vanliga rektangulära akvarier. De flesta som köper skålar brukar köpa pyttiga sådana tyvärr. Men jag tycker mest synd om de fiskarna som hålls i jätthöga cylindrar.
När jag jobbade på djuraffär sa min chef att det var så som det står i #4,
djur vill ju kunna dra sig undan till ett hörn, och det kan de ju inte i en rund skål.
Kaniner och möss etc har ju inte runda burar heller ;)
sen blir ju guldfiskar väääldigt stora, så jag skulle ju inte ha dem i ett litet akvarium....