nån som jobbat åt momenta?
hur var det?
hur är det me semers? sjuklön? Mm?
nackdel= fördel?
hur var det?
hur är det me semers? sjuklön? Mm?
nackdel= fördel?
Vill jag också veta!
Vill jag också veta!
Jag jobbade där för bara några månader sen. Fick sparken efter 5 månaders tid. De var 8 personer som fick gå samtidigt. Dom tar in lika många som dom gör sig av med rullande.
De är ett roligt jobb för de mesta men de finns ingen garanti för att man får vara kvar.
Dom har riktigt tuffa riktlinjer och man åker ut snabbt. Tror de har med lågkonjunkturen att göra. Dom har egna regler och anställer folk veckovis/månadsvis.
Efterom dom inte är fack anslutna gör dom lite som dom vill och som passar dom bäst.
Dom som bestämmer sitter på ett kontor i sörberge. Dom flesta där har aldrig själva ringt ett enda samtal. Lika så dom som ska coacha en till att bli bättre säljare.
Eftersom man riktar sig till företag som själva är lite oroliga just nu kan de vara svårt att sätta ordrar men försöka förlorar man ju inget på.
Allt handlar om pengar och så är de väll överallt antar jag!
Sök på nätet hittar ni en del om dom. De mesta som skrivs är negativt doc.
KaRoLiN85:
Mycket bra information och bra att veta. Det verkar ju så glatt och trivsamt på deras hemsida, www.momenta.se. Vad har de för tuffa riktlinjer?
Jag har jobbat för dem en KORT period och jag har aldrig vantrivs så mycket som jag gjorde med det jobbet. Riktlinjerna är tuffa, man skulle sälja för en viss medelsumma varje timma och det är absolut inte så lätt som det låter. Den "snälla" chefen talade om att om vi inte sålde så var det aldrig köparens fel utan säljarens, en sådan mening gjorde verkligen underverk med självförtroendet när man var ny.
Sedan hade jag inbillat mig att företagare var trevligare mot telefonförsäljare än vad privatpersoner är, det var de INTE! Jag har aldrig känt mig så förnedrad och otrevligt bemött som jag gjorde när jag jobbade där. Jag sa själv upp mig och jag kommer aldrig mer att jobba med något liknande.
En sak till, i rekryteringsprocessen ingår TVÅ testdagar så man ska jobba som försäljare helt utan ersättning. Jag kan förstå att de har testdagar, men just två stycken känns lite fult. Vi var många som gick igenom testdagar samtidigt, alltså en jäkla massa personer som jobbade gratis åt dem i dagarna två. De kan hitta sätt att få gratis arbetskraft alltså.
De där med 2 testdagar är olika från person till person vissa får till och med jobba gratis fler dagar av olika själ.
De jag menar med tuffa riktlinjer är att du måste sälja rejält för att få vara kvar.
De tråkiga är att de här yrket går ut på att man ska försöka få med så många nykunder som möjligt för dom kunderna får du tillbaka nästa gång man kör en kampanj i samma komun.
Eftersom de inte är många som får vara kvar så länge hinner man inte få upp något kundregister och därför säljer man inte så mycke.
Man får helt enkelt inte någon chans egentligen.
De är svårt att få med kunder så är de bara. Dom har inte något bra rykte och hur mycke dom en tjatar om att de är för barnen så är de för att tjäna så mycke pengar som möjligt i mina ögon.
De som är så tråkigt är ju att dom hela tiden tar in nytt folk för en kort tid.
Jag tror att dom gör dom här massiva rekryterings uppdragen för att folk ska tycka att dom hjälper folk nu när så många är arbetslösa.
Enligt mig utnyttjar dom arbetsförmedlingar och liknande för att synas så folk kollar upp vad dom gör och känner till företaget.
På så sätt blir folk mindre skeptiska och tackar Ja till dom olika kampanjerna.
Men samtidigt kan de ju vara så att alla som testar eller jobbar där ett tag är så kassa på att sälja så därför åker man ut efter bara ett litet tag. Vad vet jag !!
Om ni söker jobb där vore de intressant om någon kunde fråga hur mycke av pengarna företagen betalar som går till barnen.
Många kunder frågade de men vi hade inga svar!
Om de var så att jag frågade huvudkontoret för dåligt eller om de helt enkelt va något dom inte ville skylta med kan ja inte svara på.
Jag blev också så "tagen på sängen" upplevde jag under rekryteringsdagarna, dag ett var information där de lite lätt gick igenom dataprogrammet som vi jobbade i. Vid slutet av dag ett så sa de att vi även dag två skulle gå igenom hur allt fungerade och vi skulle ta det lugnt. Dag två ringde de upp mig klockan 8.30 och sa "nu ligger ditt kundregister upplagt så det är bara att du börjar ringa runt och sälja"
Man bara kastades in i det och jag minns den första dagen med skäck, företagarna var INTE positivt inställda och jag sålde inte en enda sak och då kände jag mig totalt värdelös eftersom "peptalket" från chefen hade sagt att sålde vi inget så var det fel på oss som försäljare. Min i 90% av samtalen så hann jag bara säga "hej mitt namn är xxxx och jag ringer från företaget Momenta" så fick jag svaret "nej vi är inte intresserade" och en lur i örat. Hur ska man då kunna sälja om man inte ens får dra en presentation.
Nej fy f-n, jag springer hellre som timvikarie i hela mitt liv än att jobba en dag till på Momenta.
Kimsi: Ne dom sattsar absolut inte på någon mjukstart för säljarna som är nya.
De är många företag som tackar nej pga att momenta är ett vinst drivandeföretag och väljer att sammarbeta med hem och skola istället som kör liknande kampanjer i kommunerna.
De finns också flera kommuner i landet som sagt totalt nej till att momenta ska få dela ut sakerna på skolor och förskolor. Dom nej kommunerna åker företaget själva och delar ut sakerna till.