• Anonym (sambo)

    Löneutmätning på lön

    Ska ringa kf i morgon men ville bara kolla om nån har lite koll på detta.

    Min sambo har utmätning på lön (första gången den här månaden), dom drar ju på hela hans bruttolön.
    Han reser väldigt mycket med jobbet och har fått traktamente för förra månadens resande. Traktamente är ju för högre utgifter iom att han borta.

    Det låter lite konstigt att han inte ska få behålla de pengar som han en gång lagt ut.

    Tex har han fått telefonersättning på 220kr för att han använde hemtelefonen, det har dom räknat in i hela hans lön.

    Rörigt det blev :(

  • Svar på tråden Löneutmätning på lön
  • Anonym

    Löneutmätning görs väl enligt uträknade schabloner på vad han skall ha kvar att leva för efter att hyran är betald. Inte mer än rätt att fogden drar allt över den ålagda summan han skall ha kvar att leva på. Har det gått så långt som till utmätning på lön så kan man inte förvänta sig att leva något lyxliv direkt.

  • Anonym

    Dom drar så mycket att han endast har kvar deras schablonbelopp...

    Och det är ju bra, då försvinner ju skulden snabbare!

  • Anonym (sambo)

    Absolut ska han betala och det gör i sig ingenting.
    Men i vårat fall så ligger vi under deras schablonbelopp eftersom resorna måste han göra pga jobbet, det är pengar som vi måste få fram och sedan får han tillbaka dom från sin arbetsgivare, men då tar kf dom på en gång.

  • xandra84

    ring dom istället!! det är lättare att ta det så..

  • Anonym (k)

    TS, har ni gjort en ordentlig utredning på beloppet som ska dras? Om man bokar tid med dem och går igenom utgifter istället för att låta fogden dra sina schablonbelopp vinner man oftast på det. Ibland händer det dock att man får betala mer efter ett sådant möte.

  • Anonym (!)

    Ingen här kan svara på din fråga, det kan endast handläggaren som gjort din sambos förbehållsbeloppsberäkning. Har han/hon räknat in traktamentet i beräkningen, ska det dras eller ska det förbehållas din sambo? Ni har ju fått hem en beräkning, ta fram den och ring sedan till Kronofogden och låt dem förklara, alternativt gå upp till kontoret på besök.

Svar på tråden Löneutmätning på lön