oktober kreta
Finns det nån som kan beskriva väder o värmen på Kreta i Oktober: Dag och natt. Kan det vara kallt om nätterna i oktober? Är det speciellt blåsigt i oktober? Vilken tid går solen ner?
Finns det nån som kan beskriva väder o värmen på Kreta i Oktober: Dag och natt. Kan det vara kallt om nätterna i oktober? Är det speciellt blåsigt i oktober? Vilken tid går solen ner?
Vad jag kan se på Ving.se så ska det vara en medeltemp på runt 24 grader på dagen och 17 grader på natten på Kreta. Ca 6 soltimmar om dagen dock... Och runt 20 grader i vattnet. Helt okej semester, ungefär som Kanarieöarna. Kan i och för sig tänka mig att det kan vara lite regnigt, tror Greklands vinter a.k.a regnsäsong börjar då.
inte många svar..
Jag var till Kreta 8 oktober ett år.
vädret var växlande molnighet och ganska blåsigt dagtid.
Vi var tämligen ensamma i havet, som jag dock tyckte var varmare än poolerna.
Gick lite vågor.
Men ändå som ok svenskt sommarväder.
Kvällarna var ljumma
Behövde ingen jacka.
Minns inte ens att vi hade långärmat.
jaa jag är rädd att poolen kommer vara rätt kall.... ?
Månne många ställen stängt för säsongen också??
det stod på anslag att det var 24 grader i poolerna. kändes inte som det.
men det kan jag ju inte bevisa. Grunda poolen var varmare. Vi var på Blue village Caldera beach i Gerani. När solen går ner....tja det blir ju jämt korpsvart snabbt på kvällen vid medelhavet.
här kan du kolla lite massvis med hotell, lägenheter, resort och villor.
i alla prisklasser. Under prices på resp. ställe ser du hur långt säsongen sträcker sig
www.thehotel.gr/
lite massvis
Prinsessans mamma skrev 2009-04-15 21:29:36 följande: