Tidshjälpmedel?
Hej
Eftersom att vårt HAB inte berättar något om man inte VET vad som finns att tillgå i form av hjälpmedel så frågar jag er här istället
vad har ni fått för tidshjälpmedel till era barn?
Hej
Eftersom att vårt HAB inte berättar något om man inte VET vad som finns att tillgå i form av hjälpmedel så frågar jag er här istället
vad har ni fått för tidshjälpmedel till era barn?
Vet inte vad du tänkt dej och vad syftet är, men arbetar innom HKO.
Använder timer till ngn brukare, en annan har ett armbandsur som är inställt att pipa/larma vid vissa klockslag.
Cad
Cad 1955 skrev 2009-04-20 21:52:00 följande:
Ursäkta om jag är frågvis, men är det alltid problem att avbryta aktiviteter eller är det bara vid vissa tillfällen?
Cad
Cad 1955 skrev 2009-04-20 22:01:24 följande:
Timstock, Handi.
Timstocken kan vara bra just när det gäller att bytas av vid tex datorn.
Vet inte riktigt vad jag ska svara....
Du har ju rättigheter att få hjälp via din kommun med hjälpmedel,
har du prövat att använda bilder, dvs man får en bild på en aktivitet då den börjar och man tar bort bilden på aktiveteten när den är slut.
(sammanställt med kunning inom området)
Cad
anne h skrev 2009-04-20 22:42:32 följande:
Habiliteringens arbetsterapeut borde kunna hjälpa dig med detta.
Vi har försökt med exempelvis äggaklocka, men den stressade min pojke (autism) eftersom han inte kunde se hur tiden gick. Och det är det han behöver, se, precis som så många med autism.Det finns flera olika hjälpmedel, som visar tiden på olika sätt. En del visar (man ställer in) hur mycket tid som är kvar, eller hur mycket tid som går, beroende på vad man ser att barnet behöver. Det finns tidsvisare som ser ut ungefär som klockor, och det finns sådana som inte liknar klockor alls. Det finns tidsvisare som låter när tiden (som man ställt in) har gått, och såna som inte låter alls. Det finns tidsvisare som man hänger på väggen, och små saker som barnet kan ha i fickan. Det finns massor av alternativ, och ditt barn har ju rätt till det som fungerar.
Stå på dig.
Vi har en timmstock. Den kan man ställa in på 5min, 10 min, 15min och 20 min.Bild på den finns på min sida under starka bilder.
Vi har en withebordtavla för varje dag där vi skriver vad som hönder. Även sådant som återkommer varje vecka.Bild på den finns på min sida under starka bilder.
A har en klocka med analog och digital klocka som det går att ställa in flera larm på. Hab kan hjälpa dig att köpa en men den kostar över 1000kr. (Jag hittade samma klocka på rea för 300kr)
Sen fick A göra ett tidstest för att se vad hon hade svårt med när det gäller tid
Timstock är väl det vanligaste, och det kan du få genom hab.
På timstocken ör tiden mycket lättare att följa än i ett timglas. Där kan barnen uppleva att det först finns tid kvar och plötsligt är den slut! Det kan vara svårt att acceptera.
På timstocken ser man att den långa raden lampor blir kortare och kortare. Det är visuellt mycket tydligare än ett timglas.
Tidvisare som är foprmade som klockor tycker jag inte funkar så bra med barn som inte kan den "analoga" klockan. Den där cirkelrörelsen blir liksom obegriplig.
Timmstock som den catmat har i sitt galleri tänker vi fråga efter till N.