Citroen C5 som familjebil
Oj vad vi funderar på olka bilmodeller till vår familj på 4 personer. Nu är vi inne på en Citroen C5, någon om har en sådan och vill berätta om ni är nöjda?
Ancilla
Oj vad vi funderar på olka bilmodeller till vår familj på 4 personer. Nu är vi inne på en Citroen C5, någon om har en sådan och vill berätta om ni är nöjda?
Ancilla
Min syster har en sån och dom är jätte nöjda, hade först en sedan men när andra barnet kom bytade dom upp sig till en kombi (fortfarande c5)
Ja, vi har en sån, men med 3 barn så är vi INTE nöjda med den.
Den ser rymlig ut, men är ganska liten inuti, bara bagaget som är stort.
Vi har t.ex den bakåtvända bilstolen bakom passagerarsätet och det resulterar i att det knappt finns nån plats kvar att sitta på i det sätet.
Jag kan sitta där, men det är inte bekvämt. Min sambo på 185 cm får knappt plats.
Sen har C5 en hel del problem med att bromsarna tjuter hela tiden.
Vi fick dem smörjda på servicen för inte så länge sen, men nu låter de riktigt illa igen.
Min sambo har en C5, årsmodell 2004. Nu är vi förvisso bara 3 i denna familj (än så länge) men jag tycker C5an är en bra bil. Gott om plats i baksätet, finn plats i bagagutrymmet för en vagn också, men mer än en vagn är svårt att få plats. Beror förvisso på vagnmodell. Men det finns plats iaf.
En nackdel, med c5 är att dom bara har nyckel avstängning på airbagen i fram, jag litar inte på bilens dator, så jag vill då inte placera bilbarnstolen i fram. Annars hade det varit ypperligt då jag kör bilen själv med dottern.
Vi har en sån och till 2 vuxna och 2 barn så är den kanon! Stort bagageutrymme, man får lätt in en syskonvagn + en hel del till.
Vi har aldrig haft några problem med våra bromsar som föregående skriver.
Nu har vi 3 barn och har fått skaffa en större bil.