• Anonym (Frågande)

    Föra över pengar - Nordea

    Jag får in min lön på mitt kapitalkonto hos Nordea. När jag sedan ska betala räkningar för jag över pengarna till mitt personkonto, också hos Nordea. Nu de senaste dagarna har detta inte fungerat, det står "Valt konto kan inte användas för betalningar och överföringar".
    Är det någon mer som har detta problem, och vet vad det beror på?
    Kan man inte använda kapitalkontot via internet längre?
    Jag tycker att det är mycket dåligt att man inte fått någon information om detta. Jag blev tvungen att låna pengar av mamma för att kunna betala hyran.
    Någon som vet varför?

  • Svar på tråden Föra över pengar - Nordea
  • lia76

    Får du det felmeddelandet när du ska föra över pengar till personkontot?


    Stella och Ida
  • Anonym (Frågande)

    Ja, när jag ska föra över från kapitalkonto till personkonto kommer där ett felmeddelande.

  • susye

    det funkar för mig att föra över mellan två såna konton iaf
    ring nordea o hör om det blivit nått strul med dina komton

  • Anonym (Frågande)

    Då verkar de ju inte ha tagit bort den funktionen, så vi får väl kontakta dem på måndag då.
    Tack för hjälpen.

  • kramgo80

    Anonym (Frågande) skrev 2009-05-02 16:13:08 följande:


    Jag får in min lön på mitt kapitalkonto hos Nordea. När jag sedan ska betala räkningar för jag över pengarna till mitt personkonto, också hos Nordea. Nu de senaste dagarna har detta inte fungerat, det står "Valt konto kan inte användas för betalningar och överföringar". Är det någon mer som har detta problem, och vet vad det beror på?Kan man inte använda kapitalkontot via internet längre?Jag tycker att det är mycket dåligt att man inte fått någon information om detta. Jag blev tvungen att låna pengar av mamma för att kunna betala hyran.Någon som vet varför?
    Varför ringer du inte Nordea?
  • Anonym (Frågande)

    Jag ska kontakta dem

Svar på tråden Föra över pengar - Nordea