Anonym (FK) skrev 2009-05-04 17:12:22 följande:
Nej, du skulle sagt att första arbetslösa dagen var den 1 maj eftersom du jobbade sista dagen på torsdagen. Även om du anmäler dig idag så är första arbetslösa dagen den 1 maj, dagen efter du slutade. Nu får du ett glapp och din SGI kommer med stor sannorlikhet att nollas.
Nollas? Eh... hur tänker du då? Man nollas inte för det vet du. Man missar några dagar bara...
Och ja första arbetslösa dagen var 1:a maj, vilket du skulle sagt. Anmäla dig kunde du inte förrän igår, men borde sagt 1:a maj för att inte missa stämpling under helgen. Och du kommer inte att nollas någon stans för detta. Du missar några dagars stämpling. Lr karensdagar egentligen, det kommer starta på måndag istället för fredag.
SGI räknas på ditt senaste arbete och har det blivit fel på 3 dagar så kommer du att få liiiiite liiiiite liiiiite mindre pengar för att du tjänat 0 kr de dagarna. Men det är ingen fara.