• panki2

    studera på halvfart och arbeta samtidigt?

    Är det någon som studerar på halvfart vid universitetet?

    Klarar man att arbeta heltid samtidigt?

  • Svar på tråden studera på halvfart och arbeta samtidigt?
  • Annamaja

    Hej om du har barn så skulle inte jag göra det. Jag pluggar 100% på distans men det känns som att jag pluggar 200% Ska du plugga på distans? Jag har många kompisar som pluggar och jobbar och det är skit tufft

  • Soffen

    Det beror på vad du läser. Rymdfysik kanske är aningen avancerat
    Jag har läst socialt arbete på halvfart och samtidigt varit föräldraledig på heltid. Det gick jättebra. I höst ska jag läsa Företagsekonomi på halvfart och jobba 80 % + vara föräldraledig en dag i veckan. Men bra planering så ska det nog gå bra!

  • alexma

    Jag pluggar på distans 65%, och arbetar 60%
    Tre barn, jag har fullt upp.

  • En skrutt

    Ja, det beror väl på hur man är...jag läste på lärarhögskolan på heltid och arbetade halvtid..och när jag började arbeta heltid så fortsatte jag att läsa en del annat på kvällar (ja..jag har barn också...) och tar väl en sisådär 15 poäng per termin i nuläget... Men som sagt, det beror ju på hur ens liv ser ut i övrigt, hur man planerar och hur studievan man är.

    Lycka till!

  • Trixi8
    Soffen skrev 2009-05-04 18:39:21 följande:
    Det beror på vad du läser. Rymdfysik kanske är aningen avancerat Jag har läst socialt arbete på halvfart och samtidigt varit föräldraledig på heltid. Det gick jättebra. I höst ska jag läsa Företagsekonomi på halvfart och jobba 80 % + vara föräldraledig en dag i veckan. Men bra planering så ska det nog gå bra!
    Rymdfysik är faktiskt inte så avancerat som man kan tro...
  • Celin

    jag jobbar 80 % och läser 30 p halvfart, ensamstående med ett barn


    Walleman, 070307
  • Soffen
    Trixi8 skrev 2009-05-04 18:42:53 följande:
    Rymdfysik är faktiskt inte så avancerat som man kan tro...
    Spännande, kanske något att satsa på nästa termin då?
  • panki2

    jag har två barn som är lite äldre 10 o 12 år. Jag har en man som delar ansvaret i vardagen lika.

    Åh, jag velar fram och tillbaka.

    Det är en master eller magisterutbildning i ledarskap.

  • Celin

    Det är inget som kan relateras till ditt arbete så du kan få ngn timme på arbetstid?

    Jag läser också ledarskap - yrkesrelaterat inte så jag läser det genom jobbet men så jag slipper ta ut fp upp till 100% för att behålla SGI när sonen fyllt ett... jag läser distans, så blir mestadel kvällstid när han somnat, sen har jag en halvdag/vecka när han är på dagis så jag kan läsa


    Walleman, 070307
  • NoMercy

    Halvtid på magisternivå och jobbar heltid. 2 barn i lågstadieåldern. Man med egen firma.

Svar på tråden studera på halvfart och arbeta samtidigt?