Är det olagligt att snoka i någons mail?
Min sambo sedan 7 månader har blivit väldigt hemlig med sin mobiltelefon och med sina surfvanor. Allra helst på msn. Så fort han hör att jag går upp för trappen så börjar han klicka ner.
Jag har tidigare (utan att snoka) sett att han skriver väldigt opassande saker till andra tjejer. Det handlar inte om sex utran det är mer att han verkligen charmar dom och ber dom att flytta in här med honom osv. Han har kvar sin profil på mötesplatsen och så sent som igår fick jag honom att ända till att han endast söker vänner. Men den smöriga texten finns kvar där han så gulligt och charmigt beskriver hur hans drömtjej ska vara osv.
Vi har pratat om det här och han säger att han är rädd att jag ska lämna honom och då vill han inte stå ensam. Han vill kunna ha någon att trösta sig hos osv.
Han svär över sina föräldrars liv att han inte har träffat någon men att han är "vänner" med andra kvinnor på internet medger han. Om jag visste att det bara var vänskap och inte flirtande som det faktist är skulle jag inte ha något problem med det. Men som det är nu blir det en ond cirkel. Jag känner att han inte kan släppa taget om singellivet till hundra procent och då vill inte jag släppa taget och ge mig själv till honom fullt ut.
Hur mycket vi än pratar så kommer vi inte vidare.
Det värsta är att han ljuger om vad han gör vid datorn. Jag har SETT och frågat honom men då säger han att jag är paranoid och manisk. Han försöker hela tiden att lägga över all skuld på mig.
Det är säkert lätt för er att säga att jag ska lämna honom, han respekterar inte mig osv. Till en viss del är det sant. Men jag har flyttat så långt för hans skull och redan gett upp så mycket så visst finns det fortfarande litet hopp om att det ska bli bra, bara han är ärlig.
Jag har en lägenhet nu i min hemkommun som jag har skaffat i smyg.
Nu väntar jag bara på att jag ska få reda på precis allt han gör på nätet och sedan lägga fram det så att han verkligen få se att jag VET precis allt.
Funderar på att lista ut hans lösenord på msn och ta mig in där och läsa alla hans mail så att jag har svart på vitt. Då kan han inte längre neka till det som är sanning.
Det här kanske låter helt sjukt men jag är så pass hämdlysten att jag kan göra precis vad som helst. Tycker lite synd om mig själv som gick på hans prat om barn, familj och allt annat. Tycker synd om de han försöker snärja nu också. Alla verkar vara ensamstående mammor eller riktigt unga tjejr som itne ens har gått ut skolan.
Tror nästan att han är så desperat att han måste ha någon som har svårt för att lämna honom och han vet att om det är barn inblandade så är det svårare att ta sig ur ett förhållande.
Är det olagligt att hacka sig in på någons msn och läsa allt han har skrivit?
Om han polisanmäler mig, hur långt straff kan jag få då?