• Anonym (Svar)

    Svar cellprov

    Hej alla!

    Jag var hos gyn idag och fick svar på mina prover som alla var de dom skulle vara. Även cellprovet fick jag svar på. Det var normalt sa hon. Men när jag kom hem och läste igenom pappren så står det så här:
    Benignt cellfynd. Endocervikala körtelceller finns. Vad menas med detta? Är det ngn mer som det står så här på? Om det är normalt kan man inte skriva att det är normalt lixom. När jag gjorde cellprov för 3 år sen så stod det klart och tydligt "normalt"

    Tacksam för svar.

  • Svar på tråden Svar cellprov
  • Teskedsmamman

    Hittade det här:

    Avsaknad av endocervikala celler är det mått vi använder för provtagningskvalité. I sällsynta fall kan man inte få med endocervikala celler i provet trots god provtagningsteknik. I normalfallet skall metaplastiska celler eller körtelceller finnas med i provet som tecken på att övre delen av transformationszonen
    är representerad.


    Och

    Benignt cellfynd, men reaktiva förändringar p g a t ex inflammation eller atrofi:
    Lämnas utan åtgärd. Fortsatta kontroller via screeningverksamheten.

    Benignt cellfynd, tecken på HPV-infektion:
    Lämnas utan åtgärd. Fortsatta kontroller via screeningverksamheten.


    Benign = godartad...

    För mig låter det som att de har hittat de celler de måste för att få ett fullvärdigt testresultat


    Fick 3 killar på 3½ år ☆ tesked.blogspot.com/virkaholic.blogspot.com/
Svar på tråden Svar cellprov