Vi har också lägenhet som vi köpte för ca sex miljoner, dock har vi betalat av lånen nu och det känns ganska skönt med tanke på att lägenheten nu har sjunkit en del i värde. Nu är vi iofs på g för att hitta något större så då lär det bli lån igen, men det är verkligen otroligt skönt att slippa så länge det nu varar.
Vi bor utomlands och har höga inkomster båda två och därtill får vi båda bonus, men vi räknar kallt med att bonusarna kommer ligga lite lägre nu i några år iom bankkrisen. Har som sagt börjat kolla på större boende nu, men vi kommer att vara noga med att inte förköpa oss, speciellt i tider som dessa.
Själv skulle jag nog vara mycket tveksam till att lägga så mycket som sex miljoner på ett hus med era inkomster, men det beror ju självklart på vad och hur man prioriterar.
Lycka till oavsett