hallon2 skrev 2009-05-22 22:19:39 följande:
Tja, det kan väl vara en bra "morot".Själv fick jag mitt körkort betalt för att jag inte rökt före 18 års dagen. (vilket jag inte heller hade gjort).Däremot började jag när jag var 20... *moget* ;)
har en kompis som gjorde som du, haha, kul att det finns fler
Mina föräldrar sa att jag inte fick ha kvar min häst om jag började röka eller kom hem full. Det funkade väl sådär, jag rökte aldrig hemma och mamma visste inte heller att jag rökte, inte vad hon sa iaf... men jag la ju ha luktat! Jag slutade iaf när jag va 19.
Jag kom heller aldrig hem riktigt full utan slutade dricka i god tid innan jag kom hem så jag verkade nykter. Och hon trodde jämt att jag va det, ville tro iaf antar jag. varför länsar man kylen mitt i natten och spyr på morgonen annars om man inte druckit