Sodastream?
Vad tycker ni om Sodastream ni som har köpt den. Bra eller dåligt? Att tänka på? Tips? Dyrt?
Vi är bubbelvattenälskare här hemma och det skulle vara så bra att slippa bära hem alla flaskor var vecka.
Vad tycker ni om Sodastream ni som har köpt den. Bra eller dåligt? Att tänka på? Tips? Dyrt?
Vi är bubbelvattenälskare här hemma och det skulle vara så bra att slippa bära hem alla flaskor var vecka.
Helt klart värt pengarna. En underbar invenstering, å smidig att ha med sig i husvagnen.
Drciker mycket bubbelvatten här hos oss. Smidigt och bra. Vi har möjlighet att byta patron från 49 kr och uppåt. Så vi anser att det är billigt och bra.
vi älskar den vi har. Köpte den på rusta för 149 kr, fast då ingår inte kolsyrepatronen utan vi fick köpa en. Bet för första patronen 200 kr på coop ,sen har vi bet ca 90 kr för att bytta ut den mot en full
Tack för svaren.
Har ni provat någon av smaktillsatserna också, tänkte om det är värt att slänga dit pengar för det också.
Cola är nog inte värt att satsa på, om det ska vara cola så ska det ju vara coca cola. Men tänkte på apelsinsmak etc? goda, äckliga?
Är det någon skillnad på modellerna?
Nja lite skillnad är det på smakerna. Hittade fruktsodaecens från eldorado som är super god. Även ecenserna för att göra smaksatt vatten är super goda.
visseligen så smakade eldorados colaecens bättre än dom andra tycker jag.(hatar fusk cola)
Colan som du nämner är igen höjdare...
Vi använder dessa:
Passion Banana
Päron
Red berry Mix
X-stream
Några droppar varnlig citron
Eller bara bubblande vatten utan något i är oockså gott.
Ibland bara sonens saft går också bra.
Vad kostar det att byta in kolsyretuben mot ny hos andra återförsäljare, för det blir inte lönsamt om jag ska förbi Media markt var gång som ligger en bit ifrån mig ![]()
vi köper inte ecenserna har hört att et e så mycket skit i dem, älskar min sodastrem och barnen kan inte vara utan bubbelvatten, barnens bob saft går jätte bra då blir det bubbelsaft annnars några droppar lime eller citron kanon gött.
Vi har en WasserMaxx, mycket snyggare än SodaStream
Jag tycker bäst om att dricka "bubbelvattnet" som det är, men det finns fler OK smaker: Cola light, Lemon Fresh light, Tonic water (gott att blanda med Gin...), Ginger Ale (god att blanda med whiskey, lite is och så lite lime).
Förra sommaren var det svårt att få tag i patroner vissa varma veckor, så planera/bubbla klokt.
Några gurkskivor i bubblat kranvatten är supergott!
vi har skaffat oss 2 patroner så om en tar slut så sätter man i nya på en gång slipper man vänta till man fyller på den gammla ibland ka det ta nån dag för man är så glömsk.
ÄLSKAR min!!!! Vi använder den massor!! Har haft den i ett år och den är lika använd då som nu!
jag älskar min soda stream jet.
bästa köpet ever.
anv såna "mineralvattens-essenser". plus champis-essensen till barnen.
bästa vi köpt. jätte bra att man kan ta med sig den tomma kolsyrepatronen och byta in för billigare peng. vissa affärer har det iallafall. :) men tycker det är värt att köpa. vi e oxå bubbelvatten älskare. eller jag är det. min sambo älskar läsken. :)