• Anonym (Undrande)

    Vad kostar en 2 åring?

    Funderar på vad en 2 åring kostar med mat och kläder och aktiviteter (ej barnomsorg). Någon som har någon uträkning på det? Vad är rimligt att tänka sig?

  • Svar på tråden Vad kostar en 2 åring?
  • Anonym (%%)

    Försäkringskassan har en schablonsiffra för vad barn kostar (vanliga levnadskostnader plus barnets del av boendekostnad) som man använder när man räknar ut underhållsbidrag. Barn 0-6 år kostar då 2318:- per månad. www.forsakringskassan.se/irj/go/km/docs/fk_publishing/Dokument/Publikationer/Faktablad/underhållsbidrag.pdf

    Konsumentverket har siffror på vad olika saker kostar i olika åldrar. Ett barn på 2 år kostar 670 för mat (om h*n äter lunch på dagis, annars 870), kläder/skor 410, fritid/lek 150, personlig hygien 410, försäkring 110. Dvs 1750 (eller 1950 om all mat äts hemma). Till det kommer gemensamma kostnader (förbrukningsvaror, hemutrustning, telefon o internet) som beror på hur stor familjen är och hur stor stad man bor i. En familj på 3 person i en mellanstor stad kostar 1970, dvs ca 650 per person. Till det kommer hushållsel och bostadskostnader. www.konsumentverket.se/Documents/bock_bro_fold/Koll%20på%20pengarna%202009.pdf

  • Anonym (Undrande)

    Tack så mycket för hjälpen!

  • mamma2kids

    vad som gäller fk så är det väll tänk att man plussar på barnbidraget på det där?
    pappanunderhåll+barnbidrag+mammans del att lägga ut precis som pappan.
    annars kan aldrig en sånn liten summa stämma.

  • Anonym (%%)
    mamma2kids skrev 2009-06-18 18:35:43 följande:
    vad som gäller fk så är det väll tänk att man plussar på barnbidraget på det där?pappanunderhåll+barnbidrag+mammans del att lägga ut precis som pappan.annars kan aldrig en sånn liten summa stämma.
    Nej, siffran är barnets grundkostnad. Sedan tillkommer naturligtvis kostnad för barnomsorg, fritidsaktiviteter, prylar som cyklar och skidor, eventuella glasögon, eventuella mediciner, etc. Kostnaden för barnet halkar lätt upp en tusenlapp eller två (för äldre barn) när man lägger till de extra kostnaderna.

    När man räknat ut hur mycket ens eget barn kostar så drar man först av barnbidraget och sedan fördelar man den resterande kostnaden procentuellt mellan föräldrarna (utifrån deras ekonomiska förmåga, den som har mest pengar betalar störst del). Detta är underhållsBIDRAG som betalas direkt från umgängesförälder till boendeförälder. De flesta är lata och orkar inte räkna ut exakt vad deras eget barn kostar och använder istället Försäkringskassans underhållsSTÖD som alltid är samma siffra oavsett vad barnet kostar.
  • Dr Mupp

    Enligt försörjningstöd kostar en 2 åring 1880 kr i månaden. På det tillkommer dagis. (och såklart boende, el mm).

  • Anonym (%%)
    Dr Mupp skrev 2009-06-18 19:57:24 följande:
    Enligt försörjningstöd kostar en 2 åring 1880 kr i månaden. På det tillkommer dagis. (och såklart boende, el mm).
    Intressant att soc miniminivå är högre än Konsumentverkets siffror! Då vet man att Konsumentverket inte har räknat in någon som helst lyx.
Svar på tråden Vad kostar en 2 åring?