Olämpligt att bada sjö med skavsår?
Dum fråga kanske - men det bjuder jag på i så fall
Min 5-åring har ett pyttelitet, men änddock, skavsår på ena foten. Är det dumt att bada i sjö då? Tänker på risken för bakterier.
Dum fråga kanske - men det bjuder jag på i så fall
Min 5-åring har ett pyttelitet, men änddock, skavsår på ena foten. Är det dumt att bada i sjö då? Tänker på risken för bakterier.
Nej, det är nog ingen fara....så länge det inte är ett öppet sår osv..
nej då ingen fara... små barn har ju alltid små sår å sånt på ben å kropp under sommaren.
det är lungt om du tycker att det käns bätre sa kan du ju gjöra rent saret med lite alsolsprit efter badet
Ingen dum fråga - men roligt formulerad rubrik. Jag gick in bara för att se hur sjön hade fått skavsår.
Hur som helst skulle jag inte se det som en större risk med ett bad om man har ett pyttesår - bara att gå omkring ute kan ju ge värre bakterier i såret.
Nja inget öppet sår direkt, däremot är huden borta på ett parti. Det är väldigt dramatiskt detta för henne - det gör så ont så hon knappt kan gå
- så det lär väl svida som eld om hon badar icohförsig, får se hur vi gör...
Havsvatten brukar vara bra för sår, inte öppna sår så klart men skavsår är bara ytligt.