• Ssofia

    Cambridge diet/kur???

    Hej!

    Är det någon som tycker si eller så om deras soppor och shakes? Funkar der? Hur mycket gick ni upp när du sluta? Efter sex månader??? Blir man mätt, trött, arg???

    Jag behöver bli av med de sista 4-5 kilona... tränar an del och äter annars rätt, fundrar på att testa. Var köper jag kuren, finns det någon här inne i Nacka området som säljer messa mig då!

    /S

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-07-06 11:55
    ops! sorry, får visst inte efterlysa säljare...

  • Svar på tråden Cambridge diet/kur???
  • Impala59

    Jag har testat soppor o shakes. Skulle så gärna vilja få i mig dom men kan inte för mitt liv få ner dem. Smakar pecka!
    Önskar dig lycka till

  • JAG är BÄST
    Impala59 skrev 2009-07-06 10:48:00 följande:
    Jag har testat soppor o shakes. Skulle så gärna vilja få i mig dom men kan inte för mitt liv få ner dem. Smakar pecka!Önskar dig lycka till
    Shakes smakar nog lika oavsett vilket märke dom är ifrån

    Men hur kan sopporna smaka pecka???

    Har aldrig gått på cabridge,,men har funderat på den flera gånger,,bara som en liten rivstart.

    Nu kör jag själv på Alpnaering shakes
    www.alpnaering.se/

    Tror att i slutändan så är alla dessa kurer samma skit
  • Jesster

    Du kan köpa utan konsulent på nätet om du inte behöver peppen vilket du kanske klarar dig utan om det bara är så få kilon du vill ner. nailsbodybeauty.se/produkter/cambridgekuren/

    Jag har gått på Cambridge i omgångar och gått ner ca 25 kg. har inte gått upp något efteråt. Du kan gå på antingen kombinerad kur och byta ut ett eller ett par mål mot en shake eller så går du på ren kur och äter endast 3 shaker och ca 3 liter vatten/dag.

    Går man på ren kur får man vara beredd på att må dåligt de första 3 dagarna. Ofta riktigt jävla dåligt. Dels är det glukosdepåerna, där kroppen hämtar sin energi, som töms, dels så renas kroppen så du får en detox. Man kan bli yr, må illa och få rejäl huvudvärk. Förutom att man är hungrig.

    Kommer man över de första dagarna vaknar man på dag 4 ungefär och mår plötsligt bättre än på länge. Man har energi, är inte alls så hungrig och har mindre sömnbehov. Då har man hamnat i ketos och kroppen har börjat hämta sin energi från fettdepåerna istället och det är då det börjar hända grejer med vikten.

    Jag tycker kakao och vanilj är godast.


    Den som söker han finner - www.google.se
  • JAG är BÄST
    Jesster skrev 2009-07-06 11:02:15 följande:
    Du kan köpa utan konsulent på nätet om du inte behöver peppen vilket du kanske klarar dig utan om det bara är så få kilon du vill ner. nailsbodybeauty.se/produkter/cambridgekuren/Jag har gått på Cambridge i omgångar och gått ner ca 25 kg. har inte gått upp något efteråt. Du kan gå på antingen kombinerad kur och byta ut ett eller ett par mål mot en shake eller så går du på ren kur och äter endast 3 shaker och ca 3 liter vatten/dag.Går man på ren kur får man vara beredd på att må dåligt de första 3 dagarna. Ofta riktigt jävla dåligt. Dels är det glukosdepåerna, där kroppen hämtar sin energi, som töms, dels så renas kroppen så du får en detox. Man kan bli yr, må illa och få rejäl huvudvärk. Förutom att man är hungrig.Kommer man över de första dagarna vaknar man på dag 4 ungefär och mår plötsligt bättre än på länge. Man har energi, är inte alls så hungrig och har mindre sömnbehov. Då har man hamnat i ketos och kroppen har börjat hämta sin energi från fettdepåerna istället och det är då det börjar hända grejer med vikten. Jag tycker kakao och vanilj är godast.
    Shit!! 25kg?? satan i gatan vad bra jobbat.
  • Jesster
    JAG är BÄST skrev 2009-07-06 11:05:13 följande:
    Shit!! 25kg?? satan i gatan vad bra jobbat.
    Beslutsamhet och alldeles för höga siffror på vågen
    När det börjar rulla på nedåt får man sin belöning och blir mer peppad. Har fortfarande 5-10 kg kvar men det tar jag till hösten. Alldeles för mycket gott att äta nu på sommaren som man inte vill missa
    Den som söker han finner - www.google.se
  • JAG är BÄST
    Jesster skrev 2009-07-06 11:12:00 följande:
    Beslutsamhet och alldeles för höga siffror på vågen När det börjar rulla på nedåt får man sin belöning och blir mer peppad. Har fortfarande 5-10 kg kvar men det tar jag till hösten. Alldeles för mycket gott att äta nu på sommaren som man inte vill missa
    Man är inte direkt motiverad på sommaren,,nej .
    Men jag prommenerar nu igen,,vilken tur i ordningen vatte tusan,,men nu har jag fått med mig en ny tjej från FL,,å vi har riktat in oss på 3dar i veckan att promenera,,kanske det blir mer,,vi får se,,vi börjar såhär först .
    Äter mindre portioner å låter bli att backa en tallrik

    Har ca:10kg som ska bort.
  • Ssofia

    Grattis!

    Helt fantastiskt, 25 kg!!!

    Jag ska prova, vill någon annan hänga med? hoppas kunna beställa snart och köra en rivstart till veckan som kommer...var precis inne på nails and beaury...

    nu är jag taggad, tack Jesster!

  • JAG är BÄST
    Ssofia skrev 2009-07-06 12:05:05 följande:
    Grattis!Helt fantastiskt, 25 kg!!!Jag ska prova, vill någon annan hänga med? hoppas kunna beställa snart och köra en rivstart till veckan som kommer...var precis inne på nails and beaury...nu är jag taggad, tack Jesster!
    Jag kör på mina Alpnaering shakes
    Men om du ska kombinera träning till kuren så kan jag haka på. Jag har som sagt börjat på "rikigt" idag med promenaderna å shakeisen.

    Startvikt, 66kg
Svar på tråden Cambridge diet/kur???