Gravid på Spa
Är i V.11, kan jag åka på Spa? Vad ska jag tänka på?
Är i V.11, kan jag åka på Spa? Vad ska jag tänka på?
klart du kan
tänk på att du är gravid, drick inte alkohol
Om jag minns rätt ska man ska ta det lugnt med massage framförallt runt magområdet annars är det nog ingen fara så njut av en härlig dag på spa du
Det kan ju vara bra att informera om att man är gravid :)
Klart jag ska informera om graviditeten! Vill ju såklart avnjuta ngn härlig behandling, men inte riskera ngt heller.
Jag fick tipset att undvika bubbelpoolens jetstrålar i nedre delen av ryggen. Samma med massage, inte i ryggslutet.
Det brukar finnas särskilda behandlingar för gravida så kolla upp om de har sådant
På ett spa jag varit på så behandlar de inte gravida innan v12.
Ingen massage första tre månaderna och 1-2 sista månaderna.Bubbelpool är bra att undvika då det kan finnas bakterier men oxå för att man kan må illa och bli yr av värmen.Dessa är dom råden vi gick efter på mitt förra jobb(jobbade som massör och hudterapeut)Ofta är det ingen fara men för att vara helt på den säkra sidan så!Annars är det nog bara att njuta på;)Hoppas du får det härligt!
Vissa av behandlingarna som är kraftigt utrensande/renande ska man inte göra som gravid. Men bara säg att du är gravid så säger dom vilka behandlingar som är ok.
Jag tror att vissa kan neka dig faktiskt. Är man gravid ska man ej bli masserad. Att de väljer att inte massera är för att om man t ex skulle få missfall och du skulle säga att det var p ga massagen inte så kul för företaget. Det är iallafall vad jag har hört.
Nu har jag bokat resan och det blir bara ansiktsbehandligar, manikyr och pedikyr :)) Nu hoppas jag att mannen blir glatt överraskad på födelsedagen!
Tack för hjälpen alla!! Kramar