ob inom vården
Ni som jobbar 75% inom vården. Hur mycket får ni ut i ob efter skatt per månad på ett ungefär?
Ni som jobbar 75% inom vården. Hur mycket får ni ut i ob efter skatt per månad på ett ungefär?
Konstig fråga. Jag känner en del som bara jobbar kontorstider 75%, de får såklart ingen OB. Sedan känner jag de som jobbar 75% natt, de får några tusen.
Såklart menar jag ju om man jobbar oregelbundna tider och inte "kontorstider" (eftersom jag frågade om ob så...).
Men det är klart, kan ju alltid förtydliga mig lite; både ni som jobbar natt och ni som inte gör det får gärna svara.
Jag tror jag brukar ligga runt 2000 i ob
Ok. Tack
glömde att jag jobbar 100% , fast För OB så spelar det ingen större roll hur många % OB du får. Finns de 75% som har mer i ob än de 100%
Jag jobbar bara natt och det ligger på ca 40 kr i timmen
Det är olika ob för vardagkväll, helg.. kommer inte exakt ihåg nu hur mkt det var men tror kvällsOb ligger på 17kr/tmme(?). . och helgsob 39kr/timme(?) om det nu inte har gått upp några kronor..
räkna på hur många timmar du jobbat.