Tvättbart och tvättbart...fnys...
Jag tog inte in mina får när det regnade, men de krympte inte i alla fall
Skämt åsido, de flesta tål att spolas med kallvatten och torka sakta ute i vinden. För guds skull, torka dem inte varmt!
Man KAN nån enstaka gång köra de tvättbara kallt i maskin med en aning tvål eller mycket hellre med ulltvättmedel med lanolin i (ullfett alltså, som återfettar dem)
För det mesta har jag skakat och hängt ut mina på vädring i stilla regn, de blir som nya!
Jag har haft fårskinn i vagga, spjälsäng, vagn, sulky och babyskyddet/bilbarnstolen, finns att köpa med urtag för bälten, kan användas sommar som vinter, det andas ju!
Vitsen med dem är ju att de är så gosiga och andas, så det absolut inget annat behövs, men som Trollbottom skrev, är det ju bra att skydda fällen mot kräks, om det behövs.
Nackdelar: Poppis bland storasyskon att sno skinnet och ha framför TVn...och då har man inget till babyn...men vi har nog 6 st nu, så det klarar sig bra!