flytt till sverige... snälla svar!!
Hej Allihopa!!!
Jag har en frâga... Jag är svensk, bodde i sverige tills jag va 19 år, sen tog jag mitt pick o pack o åkte till spanien och leta jobb!
Nuuu har det gått 8 år, jag blev kär, gifte mig, vi har en son på 6 år och en liten som kommer i januari.
Vi pratar nästan varje dag om att flytta till Sverige, min man är från argentina. Känner att min upptäcksfärd har gått mot sitt slut och vill vara nära min familj i Sverige..
Jag har jobbat här i spanien ialla år och jag har alltid haft bra jobb.... OCH NU om jag vill flytta tii sverige innan bebisen föds, finns det nån möjlighet att jag kan få ut FP i sverige? jag hade haft en bra FP här.
Hade vi fått hjälp att starta upp i sverige?nått typ av bidrag, medan min man studerar svenska? innan han kan börja söka jobb?!
Tacksam för svar!:)