• Musslan

    Hur fort är normalt att kunna springa 5 km?

    Jag skulle vilja veta vad ni tror om mina chanser att springa 5 km på Blodomloppet eller Vårruset nästa år. Båda loppen är i maj tror jag. Hur fort ska jag satsa på att kunna springa? Min bakgrund:

    - Har gått ner från 90 till 76 kilo.
    - Är 177 cm lång.
    - Är i dagsläget helt otränad när det gäller jogging/löpning.
    - Ska träna hela hösten och våren, promenader, jogging, cykling, core, vattengympa.

    Jag kollade på förra årets resultat på ett av Blodomloppen. Då hade hälften av damerna tagit sig runt på mindre än 35 minuter, och hälften hade tagit mer tid på sig. Är det realistiskt av mig att vilja ligga i den övre halvan av detta? Att ta sig runt på typ mellan 30 och 35 minuter? Kommer det att vara möjligt?

  • Svar på tråden Hur fort är normalt att kunna springa 5 km?
  • SailorGirl

    Visst är det möjligt

    När jag först börjare springa pallade jag 1,5 km på 10 minuter.  Sen kunde jag inte göra mer den dagen Efter ett tag kom jag på att om man växlade jogg (inte spring) och snabb gång, så blev man fort bättre och kunde springa lite längre för varje gång.

    Prova att gå raskt 4 min, sedan springa 1 min. Upprepa så länge du orkar på en 5km runda (som gärna får vara 2,5 km, så du kan välja om du vill ta 1 el 2 varv i början). Det SKA kännas jobbigt! Inte bekvämt, men inte obekvämt eller smärtsamt heller.

  • Maac

    Absolut. Jag sprang 5 km på 32 minuter. Då började jag med att promenera och varva jogging. Först bara 2 km sen 3 osv. Hittade en park där ett varv var en km, så det var lätt att hålla reda på.

    Joggade ca 3 ggr/vecka i 2 månader och blev snabbt bättre

  • SailorGirl

    När man börjar jogga ska man tänka på att ta det riktigt lugnt. Man ska nästan släpa fötterna efter sig och inte jogga snabbare än som när man går überfort. Då klarar man sig längre. innan man måste gå och tar sig i längden faktiskt fortare fram.

  • linis

    Börja att träna riktigt lugnt, det tar nämligen tid för skelettet att anpassa sig. Om man tar i för mycket i början så är risken att man får mycket problem. Tänk på att ha bra skor också, annars gör du dig själv en stor otjänst och samlar på dig skador. Jag har sprungit i 10 år, från och till, men bara som vanlig motionär. Jag rekommenderar att du går till Löplabbet och provar ut rätt skor, modell- dämpning- och eventuellt "pronationsskydd". Du kan köpa skorna vars om helst, men de hjälper dig att prova ut dem i alla fall. När man väl har hittat rätt skor så hjälper det enormt mycket!

    Jag tycker att allt under 6 minuter per km är jättebra när man springer långt. Under nästan ett år tror jag att du kan komma långt under 6 minuter om du siktar högt! Lycka till! Du kommer älska det när du väl hittat ditt tempo och allt bara "flyter" på.

  • Viking och Loke

    de är absolut inte omöjligt...

    jag börja springa i våras och börja då bara med 2,5 km...
    fixar nog 5 km mu har inte testat på ett tag och ligger nog på något över 30 min...

    Springer ca 2 ggr i veckan

Svar på tråden Hur fort är normalt att kunna springa 5 km?