Våga vägra blodprov???
Hej alla. Jag har verkligen fobi för det här med sprutor. Storgrät när jag o BM bara pratade om det med mitt första barn.. då var jag tvungen o ta ett blodprov i armen för o ta reda på min blodgrupp inför förlpssningen vilket var hemskt och väldigt traumatiskt för mig.
Nu väntar jag mitt andra barn och funderar på o vägra göra det en gång till.. jag menar det är ju för mins kull om det skulle hända något akut under förlossningen o jag skulle behöva blod. Men hur gör dom med folk som kommer in på akuten o behöver blod?? då måste dom ju snabbt kunna kolla blodgruppen eller?
Jag menar att skulle det bli akut så löser dom det...
Dom har ju i datan vilken grupp jag har sen innan, BM menade på att man kan ha utvecklat antikroppar i efterhand därför dom vill kolla igen.
En sten skulle falla från mitt hjäta om jag slapp oroa mig för detta vilket jag nu redan gör även att det inte är aktuellt förrens i oktober isåfall.
Jag utsätter ju inte barnet för något..