
-
-
Svar på tråden Snabb fråga. Vad kostar 1 kg mjöl?
-
ungerfär 6 kr kg
-
Vilket mjöl då?
Ett 2-kg paket vetemjöl brukar kosta 7,90 kr, vilket ger ca 4 kr/kg.
Rågmjöl kostar ca 16 kr för 1,5 kg, vilket ger ca 10,60 kr/kg.
Lantbrödsmjöl (blandning av många sädesslag) ca 14,60 kr/kg -
Den glutenfria 26,75
och vanlig vetemjöl kostar väl 5,90 tror jag att det var sist jag köpte. -
Det varierar säkert väldigt mycket. Det beror ju på vad det är för märke också. Kungsörnen brukar vara dyrare än många andra t.ex. Jag brukar passa på att köpa när det är extrapris. Det brukar det vara på vetemjöl men inte på så många andra mjölsorter tyvärr.
Det finns säkert butiker på nätet där man kan kolla matpriser. Jag vet att jag gjorde det när jag räknade ut kostnaden för ett bröd.
*letar*
Just det, här: www.hemmalivs.se -
Tack för svaren!
-
Får man undra varför du undrade?
-
Javisst får man det. Jag och en vän hade lite olika uppfattning om hur dyrt det var. Jag hade rättMysanochmimer skrev 2009-08-12 23:39:34 följande:Får man undra varför du undrade?
-
haha ok